Potica iz jabolčnih krhljev je potica, ki je na podlagi odločitve strokovne žirije zmagala na 2. Festivalu velikonočne potice na Gradu Otočec. Na ocenjevanje so iz vse Slovenije tekmovalci pripeljali 60 potic in prav vse so po koncu festivala prodali, izkupiček pa so namenili območnemu odboru Rdečega križa.
Prinesli so potice vseh možnih različic, na srečo pa ne bananine ali kivijeve
Poleg tradicionalnih orehovih in pehtranovih potic (slednjih je bilo letos malo) so bile med razstavljenimi poticami tudi kokosove in čokoladne, korenčkove in celo bučne, pa potice z nadevom iz suhega sadja itd.
Prof. dr. Janez Bogataj je na prireditvi v imenu strokovne komisije povedal, da smo Slovenci lahko resnično ponosni na svojo tradicijo: »Mislim, da ravno potica dokazuje, kako je slovenski človek skozi vsa obdobja družbeno zgodovinskega razvoja poskrbel za to, da si je pripravil praznično obilje, pa čeprav za to ni imel velikih možnosti. Uporabil je namreč tisto, kar je ustvaril sam in kar mu je ob njegovem gospodarskem prizadevanju omogočila narava.« Še posebej je bil navdušen nad tem, da so letos pri pripravi potice ustvarjalci uporabljali sestavine, kot so suhi jabolčni krhlji in hruške, s čimer so sledile težnjam v sodobni gastronomiji, da moramo uporabljati čim več živil lokalnega izvora in hkrati dodal: »Hvala bogu ni bilo nobene potice z bananami in kivijem, tega sem se najbolj bal.«
Strokovna komisija, ki sta jo poleg prof. Bogataja, etnologa in avtorja knjig o poticah sestavljali še mag. Marlena Skvarča, senzorična preskuševalka živil, in Janja Strašek, svetovalka za zdravo prehrano v Termah Krka je pri ocenjevanju upoštevala tako zunanji izgled kot notranjo strukturo in okus potice, pa tudi tehnološko kvaliteto izdelave.
Skupina zlatih, srebrnih in bronastih potic
Strokovna komisija je uvrstila v skupino zlatih potic uvrstila pet potic in med njimi je največ točk zbrala potica, ki jo je spekla Irena Zupan iz Podbrezij, članica letos ustanovljenega društva podeželskih žena Podbreška potica. Potica, ki jo je pripravila je vsebovala enega najstarejših slovenskih nadevov in sicer je to nadev iz suhih jabolčnih krhljev iz domačih podbreških jabolk, v testo pa je poleg bele zamesila še pirino moko.
V skupini srebrnih potic so izbirali med tremi poticami, največ točk pa je izbrala potica Jožice Verček iz turistično-kulturnega društva Trškogorsko srce. Tudi bronaste potice so bile tri, največ točk pa je zbrala orehova potica, ki jo je spekla Jožica Rupar, kuharica na Gradu Otočec.