Botanični vrt Ljubljana, ki deluje pod okriljem Univerze v Ljubljani, je v začetku maja s strani Svetovne organizacije botaničnih vrtov (Botanic Garden Conservation International) prejel mednarodno akreditacijo, da ustrezamo vsem zahtevam botaničnih vrtov.
Ljubljanski botanični vrt deluje že od leta 1810, zasnoval ga je Franc Hladnik (1773-1844), ki je bil njegov prvi ravnatelj in hkrati predavatelj za naravoslovje in botaniko. Botanični vrt, ki se na primarni lokaciji na Ižanski cesti razprostira na 2ha, je od leta 1991 zavarovan kot spomenik oblikovane narave na lokalni ravni, leta 2008 pa je dobil še status spomenika državnega pomena. Botanični vrt Univerze v Ljubljani velja za najstarejši botanični vrt v jugovzhodnem delu Evrope, v evropskem merilu pa spada med srednje stare vrtove.
Eden izmed sedmih na svetu z akreditacijo
Svetovna organizacija botaničnih vrtov je v prvi akreditacijski postopek povabila 10, a akreditacijo so na koncu podelili zgolj sedmim. Podelili pa so tri vrste priznanj Botanični vrt Ljubljana je prejel akreditacijsko listino z zlatim žigom za pet let, kar pomeni, da je izpolnjeval vsa zahtevana merila. Ta merila pa so bila: vrt ima rastline z naravnim izvorom, zbirka avtohtonih rastlin, dokumentirana zbirka rastlin, evidentirana semenska banka, pa tudi skrb za vzgojo in izobraževanje ter sodelovanje z lokalno skupnostjo in z drugimi vrtovi.
Preostalih 6 botaničnih vrtov, ki so dobili akreditacijo:
Gullele Botanic Garden, Etiopija
Huntington Library, Art Collections and Botanical Gardens, USA
Jardín Botánico Universitario – BUAP, Puebla, Mexico
National Botanic Garden of Wales, Velika Britanija
Pha Tad Ke Botanical Garden, Laos
Wollongong Botanic Garden, Avstralija
Foto: D. Wedam