eSIM kartica oz. Universal Integrated Circuit Card (eUICC) je pravzaprav čip velik 6×5 mm, ki je pritrjen na matično ploščo naprave in služi kot klasična SIM kartica s to razliko, da se te »kartice« ne menjava. To pomeni, da je eSIM izjemno primeren za majhne naprave, a hkrati pomeni lažje oblikovanje drugih naprav (npr. vodotesnost), saj ni potrebno več misliti na vstavljanje SIM kartice.
Google Pixel 2, Google Pixel 2 XL, Apple Watch Series 3, Samsung Gear S2 3G in pred kratkim Huawei Watch 2 (2018), so le nekatere izmed naprav, ki imajo podporo za eSIM. Ker marsikateri operater nima podpore za eSIM, imajo vse naprave več ali manj tudi podporo za klasično SIM kartico. eSIM kartico mora namreč podpirati operater pri katerem uporabnik želi uporabljati takšno kartico.
eSIM pri slovenskih operaterjih?
Marsikdo bi rad izkoristil prednosti eSIM kartice, a trenutno v Sloveniji noben izmed operaterjev te tehnologije še ne podpira. Pri Telekomu Slovenje so odgovorili, da trenutno potekajo aktivnosti za uvedbo eSIM-kartic, vendar je zaenkrat še prezgodaj, da bi lahko povedali kaj več. Tudi pri A1 Slovenija načrtujejo vpeljavo eSIM kartic, a kaj bolj točnega žal ne morejo napovedati. Pri Telemachu so odgovorili, da je uvedba e-SIM kartice zagotovo v dolgoročnem načrtu, a o natančnejših časovnih okvirjih še ne morejo govoriti. Pri T-2 pa so odgovorili, da eSIM kartice proučujejo, a prav tako ne morejo povedati nič o njihovi uvedbi.
Več kot očitno je, da eSIM kartice v kratkem v Sloveniji ne bomo dobili, a prej ali slej bo razvoj tehnike prišel do točke, ko bo to potrebno, predvsem zaradi M2M naprav, ki bodo vedno bolj pogoste.