Xiaomi Mi A1 je telefon srednjega do srednje višjega razreda in hkrati prvi Xiaomijev telefon, ki je del Googlovega programa Android One. Gre torej za telefon na katerem teče »čisti« Android, kar posledično pomeni tudi sprotno nadgradnjo na nove različice operacijskega sistema Android.
Dober dokaz za to je ravno posodobitev, ki se je zgodila včeraj (17.7.2018), ko je telefon dobil nadgradnjo na Android 8.1.0 z junijskimi varnostnimi popravki. To je različica, ki jo je Google predstavil pred manj kot mesecem dni in je hkrati najbolj sveža.
Če se vrnemo na testiranje. Kot rečeno gre za telefon srednjega razreda, ki je bil predstavljen v drugi polovici leta 2017, a Mi A1 v kar nekaj točkah pokaže, da se lahko kosa tudi z najvišjim razredom. Android 8.1 poganja osemjedrni (2.0 GHz Cortex-A53) procesor s Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 naborom čipov ter Adreno 506 GPU s 4GB RAM-a in 64GB spomina, ki ga je možno razširiti z microSD kartico. Zaslon je 5.5 inčni IPS LCD z ločljivostjo 1080 x 1920 (403 ppi) in razmerjem stranic 16:9. Proti praskam ga ščiti Gorning Gorilla Glass 3 zaščita, sicer pa je ohišje izdelano iz aluminija. Mi A1 ponuja še LTE-A (2CA Cat6) do 300/50 Mbps, Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, A-GPS+GLONASS, čitalec prstnih odtisov in IR port. Baterija je 3080 mAh in podpira polnjenje z 10W (5V/2A).
V škatli se poleg telefona Mi A1 nahajajo tudi USB-C kabel, hitri napajalnik (5V/2A), kratka navodila, ter zaščitna folija za steklo telefona. Žal pri A1 Xiaomi ni dodal ovitka za telefon, tako kot pri nekaterih drugih modelih.
Xiaomi Mi A1 meri 155.4 x 75.8 x 7.3mm ima eleganten premium dizajn, ki ga pri Xiaomiju delno poznamo tudi pri nekaterih drugih modelih. Telefon s 165 g in ohišjem v celoti iz aluminija lepo sede v roko in enakomerno razporejeno težo. Na sprednji strani je 5.5 inčni IPS LCD zaslon z ločljivostjo 1080 x 1920 pik, celotno sprednjo stran pa prekriva Corning Gorilla Glass 3 zaščitno steklo. Xiaomi obljublja 450 nitov in kontrast 1000:1, a občutek je, da so številke še nekoliko boljše. Na sončni svetlobi se barva nekoliko izgubi predvsem zaradi odbojnosti stekla, a se Mi A1 obnese bolje kot večina telefonov srednjega razreda.
Če telefon primerjamo z aktualnimi modeli, tako visokega, kot srednjega razreda ima Mi A1 na zgornji in spodnji strani za odtenek preveč roba, a kljub temu to ni tako velika težava. Nad zaslonom so slušalka, 5MP fotoaparat, proximity senzor ter LED obvestilna lučka. Pod zaslonom pa so kapacitivne tipke – Predhodno odprte aplikacije, Domov, Nazaj.
Spodnji rob skriva USB-C vhod, 3.5mm vhod, mikrofon ter zvočnik. Na zgornjem robu sta sekundarni mikrofon ter IR port. Desno lahko najdemo gumba za uravnavanje glasnosti ter prižiganje/ugašanje/zaklep, levo pa je hibridni SIM podajalnik, ki lahko sprejme dve nanoSIM kartici ali pa eno nanoSIM kartico in eno microSD spominsko kartico.
Na zadnji strani na levem robu je rahlo izbočen dvojni fotoaparat, poleg pa še LED bliskavica z dvema barvnima tonoma. Na sredini je rahlo vbočen čitalec prstnih odtisov, ki ga uporabnik enostavno »zadane«, hkrati pa je super odziven. Zgornji in spodnji del zadnje strani je zaradi dvojne antene prekinjen in speljan proti robu, kar telefonu pri zlati barvi daje poseben izgled, npr. pri črni pa se tega ne vidi, saj je prekinitev, ki je izvedena iz plastike v enaki barvi.
Na telefonu Xiaomi Mi A1, kot rečeno teče Android One od včeraj v različici Android 8.1 Oreo. A ker telefon izvirno prihaja Android 7.1.2 Nougat, je treba izvesti tri posodobitve (december 2017 (7.1.2), maj 2018 (8.0) in julij 2018 (8.1)). Priporočljivo je, da se vse posodobitve izvede pred resno uporabo telefona, je pa treba v zakup vzeti to, da bo vse skupaj trajalo nekaj časa. Dejstvo, da gre za Android One telefon poleg rednih posodobitev pomeni tudi to, da na telefonu ni preobleke, v primeru Xiaomija preobleke MIUI. Edini dodatek, za katerega je Xioami namestil lastno aplikacijo je IR port in sicer gre za aplikacijo Mi Remote (foto aplikacija je sicer tudi Xiaomijeva). Pa se ravno zaradi tega posvetimo najprej njej.
Mi Remote je aplikacija, ki telefon Mi A1 spremeni v daljinski upravljalnik, saj je možno dodati praktično katerikoli IR daljinski upravljalnik. Izbirati je možno med Mi TV/Mi Box, TV, Klimatska naprava, Ventilator, Smart box, A/V sprejemnik, DVD Player, Projektor, Kitajska satelitska TV, Kamera. Po izbiri znamke vmesnik s preizkušanjem delovanja išče po bazi daljincev, dokler ne potrdimo, da deluje. Ko imamo daljinske upravljanike vnesene, lahko sestavimo posebno skupino »Moja soba« v sklopu katere izberemo priljubljene daljince in ti se potem prikažejo na enem zaslonu. Aplikacija omogoča tudi povezavo z Mi Računom.
Vse ostalo na Mi A1 je tako kot so si zamislili pri Googlu. Domači zaslon ima v spodnjem delu največ 5 bližnjic, ki se ohranjajo, na preostali del pa je poleg bližnjic aplikacij možno dodati tudi pripomočke (Widgets) ali pa aplikacije združevati v mape. Poteg od leve proti desni na osnovnem zaslonu pa odpre Google App (to je možno med nastavitvami domačega zaslona izklopiti).
Poteg od zgoraj navzdol odpre obvestilno vrstico, ki je dvostopenjska. Prvi poteg odpre podatke o omrežju, uro, baterijo, 6 hitrih nastavitev ter obvestila. Dodatni poteg pa doda še nastavitev svetilnosti ter možnost izbire med dodatnimi hitrimi nastavitvami. Prednastavljenih je 10 hitrih nastavitev, v nastavitvah pa lahko dodamo še 5 neizbranih. Poteg od spodaj navzgor pa odpre seznam nameščenih aplikacij po katerem se premikamo gor-dol.
Klik na gumb »Predhodno odprte aplikacije« pod zaslonom prikaže seznam aplikaciji, ki so bile predhodno odprte. Zapiranje aplikacije je možno s potegom le te v desno ali levo, »Izbriši vse« pa je žal na voljo zgolj na vrhu celotnega seznama. Google bi tukaj lahko našel kakšno boljšo rešitev. Na voljo je tudi razdelitev zaslona, do te funkcije je možno dostopati s klikom na izbrano aplikacijo, ki se jo potegne na »Povleci sem za razdeljeni zaslon«. Žal pa je na voljo zgolj možnost razdelitve zaslona zgolj v razmerju 50:50.
Mi A1 tudi za predvajanje glasbe, fotografij in videa uporablja Googlove aplikacije. Večino dela bo tako opravila aplikacija Foto, ki poleg deljenja omogoča tudi nekaj urejanja. Prednameščene pa so tudi aplikacije Filmi Play, Glasba Play, Igre Play in Knjige Play. Vse so namenjene naročniškim storitvam Googla, a hkrati v določeni meri tudi brez naročnine ponujajo uporabne informacije.
Fotoaparat telefona Xiaomi Mi A1 je dvojni, sestavljata ga 12 MP (26mm, f/2.2 in 1.25µm) in telefoto 12 MP (50mm, in f/2.6, 1µm). Na voljo je samodejno fazno ostrenje (PDAF), žal pa je brez optičnega stabilizatorja (OIS). Aplikacija Kamera je druga aplikacija na telefonu, ki ni povsem Googlova.
Sam vmesnik je dokaj enostaven in preprost za uporabo. Na levi strani so trije gumbu, HDR, Portretni način ter bliskavica. Na levi pa zoom (2x optični in do 10x digitalni zoom), menjava sprednja/zadnja kamera, načini snemanja »Možnosti« ter filtri. Na voljo je 17 različnih filtrov, med načini snemanja pa so na voljo – Panorama, Odštevanje, Zvok, Ročno, Gradient, Olepšanje, Skupinski selfi, Tilt-shift, Kvadrat ter HHT. Odštevanje omogoča zamudo med 3 s in 10s, Ročna nastavitev pa omogoča čas izpostavitve od 1/1000s do 1/15s, ISO nastavitev pa od 100 do 3200.
Telefoto objektiv z f/2.6 zaslonko je tudi zaradi manka optičnega stabilizatorja najbolj uporabljiv predvsem ob zelo dobri svetlobi. Zato ga Xiaomi tudi takrat uporablja ob uporabi 2x optičnega zooma. Ob slabi svetlobi pa je uporabljena primarna kamera, kar poslabša samo kakovost slike. Zato zoomiranje pri slabi svetlobi ni ravno priporočljivo. Je pa telefoto objektiv možno ročno izbrati med nastavitvami v ročnem načinu.
Za fotografiranje ob slabi svetlobi je smotrno uporabiti funkcijo HHT, saj so fotografije z manj šuma. Panoramsko fotografijo je žal možno narediti zgolj v pokončnem načinu.
Snemanje videa na Mi A1 je možno v 4K 2160p tehniki s 30-imi slikami na sekundo, v FullHD 1080p žal prav tako s 30-imi slikami na sekundo. Počasni posnetki so tako lahko narejeni zgolj v HD 720p tehniki v kateri lahko snemamo s 120-imi slikami na sekundo. Video v 4K je zelo dober, zvok pa bi lahko bil boljši, saj ni kristalno čist.
Na področju povezovanja ima Xiaomi Mi A1 na voljo LTE Cat6 s hitrostjo do 300/50 Mbps na frekvenčnih pasovih 1/3/7/8/20/38/40. Wi-Fi podpira a/b/g/n/ac z Wi-Fi Direct, Bluetooth pa je 4.2. Tukaj je še A-GPS+GLONASS. Pri FM radiu je stvar precej zabavna, saj aplikacije zanj ni, a tega telefon dejansko podpira. To je precej enostavno preveriti z dostopom v servisni meni (*#*#64663#*#*). Zakaj Google ne ponuja FM radia je pa drugo vprašanje. Baterija je Li-Ion 3080 mAh in omogoča dobro avtonomijo telefona. Žal pa kljub temu, da Snapdragon 625 omogoča Quick Charge 3.0 z 18W, je največja moč polnjenja 10W (5V/2A).
Geekbench test je na Single-Core testu pokazal 866, na Multi-Core pa 4215. AnTuTu pa 76739 (Defeated 19% of users).
Za zaključek
Mi A1 je prvi Xiaomijev telefon v sklopu Googlove Android One linije in tako cilja tudi na tisto skupino uporabnikov, ki si ne želijo preoblek na operacijskem sistemu Android. Xiaomi je pri Mi A1 mislil tako na dizajn kot na dobre strojne lastnosti, a hkrati ostal žepu prijazen. Če kovinskemu dizajnu dodamo še zaslon z dobro svetilnostjo in kontrastom, avtonomijo ter dobrimi fotografijami ob zadostni svetlobi, dobimo dober telefon višjega srednjega razreda. Ima pa tudi nekaj pomanjkljivosti. Te se začnejo pri slabši svetlobi, saj A1 žal nima optičnega stabilizatorja. Prav tako manjka NFC, ki postaja vedno bolj uporaben. In seveda IP zaščita pred vodo in prahom, ki je že del marsikaterega telefona srednjega razreda.
Xiaomi Mi A1 je zelo zanimiv telefon, saj je primeren tako za Android entuziaste, kot tiste, ki bi radi zanesljiv in hiter telefon z rednimi posodobitvami ter lastnostmi, ki več kot zadostujejo tudi bolj zahtevni uporabi za ugodno ceno.
Telefon je za testiranje posodil Xiaomi Slovenija.