Valery Arakelov je od leta 2013 lastnik in direktor družbe Terme Resort v sklop katerih sodijo tudi Rimske terme. V Slovenijo je v iskanju novih poslovnih priložnosti prišel iz Armenije, in kot pravi sam, se je zaljubil v ta biser v Savinjski dolini.
Prvi zapisi o termah v Rimskih Toplicah so iz leta 1486, a zdravilne učinke tamkajšnje vode so cenili že Rimljani. Terme so skozi zgodovino zamenjale mnogo lastnikov, vsem pa je bilo skupno predvsem to, da term niso želeli približati množici ljudi, ki bi lahko izkusila blagodejne učinke termalne vode. Z novim lastnikom pa je povsem drugače, a več v intervjuju spodaj.
Valery Arakelov, kaj vas je ob prvem obisku Rimskih term prepričalo, da ste se odločili, da boste prav vanje vložili svojo energijo in znanje?
Prav nič ne pretiravam, če rečem, da sem se v trenutku zaljubil v Rimske terme, ki so bile takrat v stečaju. Kot poslovnež sem zaznal priložnost za dober posel, kot človek, ki spoštuje zgodovino, pa nisem mogel dovoliti, da bi takšen biser propadel. Prepričali so me tudi zdravilni učinki termalne vode, teh so se zavedali že stari Rimljani, ki so leta 39 pr. n. št. prav na istem mestu zgradili bazene s toplo in hladno vodo. V prepričanju, da so odkrili čudežni zdravilni izvir, so jih obiskovali člani kraljevih družin in če so danes terme na voljo vsakomur, ki si želi preizkusiti njihove zdravilne učinke, so bile dolgo časa dostopne le pripadnikom višjih slojev. Dejstvo, da termalna voda v Rimskih termah že 2000 let zdravi ljudi, je težko spregledati. O zdravilnosti lahko lažeš dve leti, 2000 let pa težje.
Termalna voda v Rimskih termah torej dokazano pomaga pri zdravljenju številnih obolenj. Kaj pa je v njej tako zelo zdravilnega?
V bazene prihaja čista, sveža in ionizirana voda, naravnost iz vrelca, brez dodatkov, klora. Strokovnjaki priporočajo tako kopanje v njej kot tudi njeno pitje, saj ta voda pozitivno in spodbujevalno vpliva na človeka, hkrati pa dobrodejno deluje tudi na ravnovesje med dušo in telesom. O tem, kako zelo zdravilna je termalna voda v Rimskih toplicah, priča tudi podatek, da v Sloveniji obstaja osem elementov, ki jih imajo lahko terme za zdravljenje bolezni. Rimskim termam so jih priznali kar sedem. Voda iz Amalijinega vrelca ima 38,4 °C, voda iz Rimskega vrelca pa 36,3 °C. Ta ista voda ima v bazenu med 32 in 33 °C, kar pomeni, da telesa ne pregreva in ne podhlaja, ampak blagodejno vpliva na mehko tkivo, ki je tako bolj prožno.
Ne skrivate dejstva, da si želite, da za Rimske terme izve ves svet. Kako ste zadovoljni z rezultati na tem področju do sedaj?
Veliko energije vlagamo v to. Eden glavnih problemov, s katerim se srečujemo je, da Slovenija še vedno ni znana destinacija, zato je treba še veliko narediti na prepoznavnosti. Ko nekoga prepričaš, da Slovenijo obišče, se bo zagotovo vračal, saj ne poznam človeka, ki se ne bi zaljubil v lepote vaše dežele. Sicer pa je več kot 35% gostov še vedno Slovencev, sledijo Avstrijci in Italijani. Imamo tudi številne obiskovalce iz Srbije in Hrvaške, vedno več jih prihaja iz Rusije, gostili smo tudi ljudi iz Indije, Irana, Kitajske in Demokratične republike Kongo. Glas o naši zdravilni termalni vodi in lepoti neokrnjene narave se hitro širi.
Rimske terme so včasih gostile številne ugledne goste, kot so angleška princesa in pruska prestolonaslednica Viktorija, Napoleonova sestra, princesa Murat, avstrijski književnik Franz Grillparzer, srbski književnik Vuk Karađžić, cesar Ferdinand, nadvojvoda Janez in številni drugi. Pa danes? Kako bi opisali vaše goste?
Nekateri naši gosti nas obiščejo, da bi uživali v neokrnjeni naravi, drugi v zdravilni vodi, tretji, to so predvsem Slovenci, pa si želijo aktivnega oddiha. V Rimskih termah si ga nedvomno lahko privoščijo. Poleg sprehoda po Ruski stezi, na kateri je več kot 20 energijskih točk, je gostom na voljo neomejeno kopanje v termalnem bazenskem kompleksu, na recepciji si lahko sposodijo pohodniške palice ali kolo, zraven dobijo še karto pohodniških in kolesarskih poti v bližnji okolici. Naši obiskovalci se lahko sprostijo tudi v Deželi savn in na razvajanju z različnimi masažami, oblogami, pilingi, knajpanjem in vrtinčenjem zraka. Lahko se preizkusijo tudi v jogi, zumbi, akrojogi, meditaciji in aqua zumbi. Aktivnosti tako nikoli ne zmanjka.