Plačilne kartice z možnostjo brezstičnega plačevanja so postale del našega vsakdana, poleg tega pa marsikdo uporablja tudi plačevanje z NFC tehnologijo na mobilnem telefonu. Da se uporaba brezstične tehnologije povečuje, potrjujejo tudi številke, saj je že skoraj vsaka druga kartična transakcija opravljena brezstično.
V Evropi bodo do leta 2020 vsi terminali z brezstično tehnologijo
Ker brezstično plačevanje ponuja višjo varnost, predvsem pa je hitrejše od »klasičnega«, bodo vsi terminali v Evropi, ki podpirajo plačilne kartične storitve s karticama Mastercard in Maestro, morali podpirati brezstično tehnologijo.
Izjemno popularna je uporaba za plačilo javnega prevoza
Kot kažejo številke je uporaba brezstične kartice za plačilo javnega prevoza (npr. avtobus, tramvaj, podzemna železnica) tisto področje, ki poganja skokovito rast. Žal Slovenije ni med državami kjer bi to možnost lahko izkoristili. LPP, ki uporablja sistem Urbana žal ne podpira možnosti validacije na terminalih s plačilnimi brezstičnimi karticami, za nameček pa še Urbanomati ne omogočajo plačila in nalaganja sredstev na Urbano z uporabo brezstične plačilne kartice.
Slovenija kljub temu z odličnim deležem brezstičnih transakcij
Kljub temu, da v Sloveniji javnega prevoza ne moremo neposredno plačati z brezstičnimi karticami, pa je v Sloveniji 54% vseh kartičnih plačil izvedenih brezstično. Podatki za obdobje od januarja do avgusta 2018 kažejo 89% rast brezstičnih transakcij glede na enako obdobje v letu 2017.
Kot je pojasnil Luka Gabrovšek, predstavnik Mastercard Slovenija, se Slovenija s temi podatki uvršča nad evropsko povprečje. Javier Perez, predsednik Mastercard Europe pa dodaja: »Evropa je vodilna v brezstičnem plačevanju. Kljub različnim ekonomskim situacijam in stopnjam razvoja potrošniki iz različnih držav usklajeno sprejemajo brezstično tehnologijo. Vse pogosteje vidimo, kako različni evropski trgi hitro sprejemajo tehnologijo, ko se poveča zaupanje potrošnikov vanjo.«