Kot poroča Reuters, je krovna družba Alphabet Inc., katere del je Google, prekinila poslovanje s kitajsko družbo Huawei Technologies Co Ltd. Če informacije držijo, to pomeni, da je Huawei, posledično pa tudi uporabniki, izgubil dostop do Googlovih storitev, posodobitev Androida ter med drugim dostop do Play Store trgovine.
Reuters je zapisal takole:
»Alphabet Inc’s Google has suspended business with Huawei that requires the transfer of hardware and software products except those covered by open source licenses.«
To posledično pomeni, da bo Huawei še imel dostop do Androida, a le odprtokodnega dela Android Open Source Project (AOSP), ne pa licenčnega, kot je npr. Google Play Store trgovina, Gmail, Zemljevid … in najverjetneje bodo težave tudi z vsemi storitvami, ki so povezane z Play Services Frameworkom. Hkrati to pomeni, da Huawei izgubi pravico nadgradenj mobilnih naprav z varnostnimi popravki in nadgradnjo na prihajajoči Android Q.
Google je podal nekaj pojasnil:
For Huawei users' questions regarding our steps to comply w/ the recent US government actions: We assure you while we are complying with all US gov't requirements, services like Google Play & security from Google Play Protect will keep functioning on your existing Huawei device.
— Android (@Android) May 20, 2019
Kakšen vpliv bo imela takšna blokada?
Ker verodostojnost informacije in hkrati podrobnosti le te niso znane, je o samem vplivu težko govoriti. Vsekakor pa bo, če vse skupaj drži, to povzročilo precej velike težave za uporabnike izven Kitajske, ki bodo morali uporabljati alternativne rešitve, saj je operacijski sistem Android brez Googlovih storitev praktično neuporaben. Na Kitajskem pa uporabniki že zdaj ne morejo dostopati do Googlovih aplikacij in se poslužujejo drugih rešitev. Takšna blokada bi lahko Huaweiju precej otežila prodajo v Evropi, saj mobilni telefoni, ki nimajo vizije z nadgradnjo na novo različico Androida in dostopom do Googlovih storitev, preprosto niso tako zelo zanimivi. Pa ne gre zgolj za mobilne telefone, tudi nosljive naprave npr. ure, ki uporabljajo Googlov Wear OS, bodo v težavah.
Huawei naj bi že pred časom začel z razvijanjem lastnega operacijskega sistema, a podrobnosti tega projekta niso znane. Vsekakor pa bo, če se vse skupaj izkaze za resnično, povzročilo cunami na trgu mobilne telefonije.
UPDATE:
Portala The Verge in Engadget sta s strani Googla dobila potrditev o verodostojnosti informacije, ki jo je lansiral Reuters.
Vir.