Družba Goodyear Tire & Rubber Company se je z vesoljskim plovilom SpaceX CRS-18, ki je bilo 25. julija 2019 izstreljeno na raketi Falcon 9, vrnila v vesolje. Goodyear bo namreč na Mednarodni vesoljski postaji v okviru projekta ameriškega nacionalnega laboratorija testiral material, ki se uporablja pri izdelavi pnevmatik.
Goodyear se je v vesolje vrnil skoraj natanko 50 let po tem, ko plovilu Apollo 11 leta 1969 uspelo pristati na Luni. Takrat je Goodyear namreč sodeloval pri pripravah na izstrelitev. Njihove zavore so pomagale, da so izstrelke lahko ustrezno namestili na lansirne ploskve, njihov sistem v motorjih je lajšal kroženje plinov, v podjetju pa so izdelali tudi okenski okvir komandnega modula in ploščo, na kateri so bili nameščeni instrumenti za pristajanje. Prav tako so pomagali pri pristanku, saj je Goodyear izdelal plavajoče vreče, ki so držale kapsulo z astronavti v pokončnem položaju, obenem pa so s pnevmatikami opremili voziček za prevoz opreme in vzorcev Lunine površine.
Testiranje bo istočasno potekalo na Zemlji in v vesolju
Na Mednarodno vesoljsko postajo so namreč poslali opremo za eksperiment. Znanstveniki bodo v okolju mikrogravitacije namreč proučevali nastajanje delcev silike ter s tem raziskovali vpliv uporabe edinstvenih oblik silike na povečanje zmogljivosti pnevmatik. Astronavti bodo testiranje s siliko v vesolju izvedli istočasno z Goodyearovimi znanstveniki v njihovih internih laboratorijih, a izsledki testiranja bodo znani šele ob povratku, ko bodo inženirji lahko primerjali rezultate obeh testiranj.
Testiranje bo kot rečeno izvedeno v ameriškem nacionalnem laboratoriju Mednarodne vesoljske postaje, ki je bil ustanovljen leta 2005, z njegovo uporabo pa naj bi v največji meri pripomogli k boljšemu življenju na Zemlji. Ta laboratorij pa ni na voljo zgolj NASI, ampak tudi akademskim ustanovam in privatnemu sektorju. Več o laboratoriju in raziskavah, ki jih izvajajo v njem pa na spacestationresearch.com.