Ameriška operaterja T-Mobile US in Sprint se bosta po lani izraženi nameri T-Mobila po nakupu Sprinta, vendarle lahko združila, je odločilo ministrstvo za pravosodje (DOJ). T-Mobile je trenutno po velikosti tretji največji mobilni operater v ZDA, Sprint pa četrti.
Vse skupaj bo rešil Dish Network Corp
Da bi bila izvedba nakupa v vrednosti 26 milijard $ možna, bosta T-Mobile in Sprint morala odprodati nekaj svojih storitev in frekvenc. T-Mobile, ki je v večinski nemški lasti, bo prodal Boost Mobile in Virgin Mobile, Sprint, ki je v večinski lasti japoncev, pa svoj predplačniški sistem z okoli 9.3 milijona uporabniki in svoj celoten 800 MHz spekter frekvenc. Tako bo Dish, ki je primarno satelitski ponudnik, postal četrti največji operater v ZDA. Operaterja bosta Dish Network Corp morala zagotoviti tudi vsaj 20.000 baznih postaj, nekaj sto prodajnih lokacij, T-Mobile pa bo 7 let moral zagotavljati dostop do svojega jedrnega omrežja, tako da si bo Dish lahko zgradi svoje. Department of Justice pa je imel še dve zahtevi. Dish in T-Mobile se morata dogovoriti glede uporabe Dishevih frekvenc v spektru 600 MHz, ki jih Dish ne uporablja, prav tako pa morata podjetji zagotoviti eSIM storitev za uporabnikom enostaven prehod med operaterji. Dish bo T-Mobile za vse to plačal okoli 5 milijard $ (1.4 mrd $ za predplačniški del in 3.6 mrd $ za frekvence).
Dishu se je pravzaprav mudilo
Dish se na mobilni trg še ni podal, je pa leta nabiral frekvence in na zadnji dražbi frekvenc je dobil rok, da vzpostavi mobilno omrežje, sicer bo frekvence izgubil. Postavljen rok je marec 2020. Tako da, Dish je sicer delal uslugo T-Mobile, a hkrati je reševal tudi sebe in svoje pridobljene frekvence. Dish je v preteklosti že dal precej obljub o 5G omrežju, a posel s T-Mobile mu bo omogočil, da ponudi klice, SMS-sporočila in podatkovne storitve.
Za T-Mobile in Sprint pa zgodba še ni končana
Združena T-Mobile in Sprint bosta imela več kot 127 milijonov uporabnikov, AT&T jih ima 159.7 mio, Verizon pa 155.7 mio. Kljub temu, da sta zdaj soglasje dala tako FCC kot DOJ, bo do dokončne združitve še precej dolga pot, saj je 13 državnih tožilcev sprožilo večdržavno tožbo za blokado tega posla. Kot razlog pa so navedli, da bo tak posel vodil k višjim cenam in manjši konkurenčnosti. Kdaj se bo ta del zaključil ni znano, a z odločitvijo DOJ-a in postavitvijo Disha kot četrtega mobilnega operaterja v ZDA, so trditve državnih tožilcev precej manj utemeljene.