Huawei je na konferenci Huawei Developer Conference, ki je namenjena razvijalce, predstavil lasten operacijski sistem, HarmonyOS. Ta temelji na majhnem jedru (microkernel) in je zasnovan za zagotavljanje povezane uporabniške izkušnje na vseh napravah in v različnih načinih rabe.
HarmonyOS 1.0, torej prava različica operacijskega sistema, ki bo lansirana konec letošnjega leta in je v razvoju od leta 2017, bo namenjena uporabi v napravah s pametnimi zasloni. Prve naprave s tem operacijskim sistemom bodo televizije. Različica 1.0 še sloni na Linuxovem jedru, a različica 2.0, ki jo lahko pričakujemo v letu 2020, bo vsebovala zgolj HarmonyOS mikro jedro (microkernel). Takrat bo operacijski sistem omogočal visokozmogljivo grafiko in ga bo moč uporabiti v nosljivih napravah, avtomobilskih zaslonih, pametnih zvočnikih, Huawei Vision in VR očalih.
A modularized #HarmonyOS can be nested to adapt flexibly to any device to create a seamless cross-device experience. Developed via the distributed capability kit, it builds the foundation of a shared developer ecosystem #HDC2019 pic.twitter.com/2TD9cgtdG8
— Huawei Mobile (@HuaweiMobile) August 9, 2019
HarmonyOS deluje z uporabo porazdeljene arhitekture in tehnologije virtualnega vodila. V okolju sistema se razvijalcem tako ne bo potrebno ukvarjati z distribucijo aplikacije na različne naprave, zato se bodo lahko osredotočili le na razvojne plati svojega dela. Z Deterministic Latency Engine in Inter Process Communication (IPC) bodo zagotavljali nizko latenco in visoko zmogljivost, saj bo namreč vnaprej moč določiti prioritete izvajanja nalog in časovne okvirje zanje ter vire najprej dodeli pomembnejšim nalogam. HarmonyOS je prvi sistem, ki uporablja formalne metode preverjanja v okolju zaupanja vrednega izvajanja (TEE) naprave, kar znatno izboljša njegovo varnost. Ker ima jedro sistema tudi manj programskih vrstic (približno tisočkrat manj kot Linux), je verjetnost uspešnega napada nanj veliko manjša. Razvoj za sistem HarmonyOS poteka s pomočjo integriranega razvojnega okolja (IDE) za več naprav. Programerji tako lahko razvijajo v svojem jeziku npr. C/C++, Java in Kotlin in ga nato s Huaweijevim ARK Compiler pretvorijo v ustrezno obliko.
Odpoved Androidu bi bil plan B
Lasten operacijski sistem Huawei ja tudi odgovor na omejitve trgovanja z ameriškimi podjetji s katerimi se sooča kitajsko podjetje. Tukaj je predvsem v igri Android, ki ga Huawei uporablja tako na mobilnih telefonih kot tablicah in nosljivih napravah. Pri Huaweiju so jasno izpostavili tudi, da se Androidu nočejo odpovedati, Richard Yu, izvršni direktor Huawei Consumer Business Group je tako povedal, da bi bila odpoved Androidu plan B.
Yu je še pojasnil, da HarmonyOS lahko implementirajo kadarkoli, uporabniki pa bi lahko iz obstoječega operacijskega sistema »preskočili« v dnevu ali dveh. Huawei lansiranje HarmonyOS prvotno načrtuje na kitajskem, nato pa ga bodo širili tudi mednarodno.
Huawei bo kmalu predstavil paradnega konja linije Mate, Mate 30 Pro. Yu je pojasnil, da ne ve, če jim bo dovoljeno uporabljati Android, upa pa, da ga bodo lahko. Če to ne bo mogoče, bo prihajajoča Mate linija tekla na HarmonyOS.