Barvice Jolly v Sloveniji zelo dobro poznamo, saj tovarna stoji v avstrijskem Gradcu, od leta 2016 pa je Brevillier Urban & Sachs GmbH & CO KG, lastnik znamke Jolly, tudi lastnik hčerinskega podjetja Aero, Aero Ida iz Celja, ki ga poznamo po tempera barvah.
Kako delajo barvice je marsikdo že videl v »How Do They Do It« videu, a videti to na lastne oči, je le nekoliko drugače. Tovarna Jolly v Gradcu, kjer naredijo 250.000 barvic na dan v enem letu, pa lahko naredijo do 35 milijonov barvic, stoji od leta 1923. Del Jolly proizvodnje je tudi v avstrijskem Hirmu, kjer Brevillier Urban & Sachs izdeluje preostali del proizvodov, predvsem grafitni del (svinčniki), ki ga združujejo pod znamko Cretacolor, čeprav svinčnike lahko izdelajo tudi v Gradcu.
Skrb za otroke in naravo
Barvice v veliki večini uporabljajo otroci, a barvice spadajo med pisarniški material, tako da v osnovi lahko vsebujejo snovi, ki so škodljive za otroke. Pri Jollyju so se zato zavezali, da bodo zagotavljali skladnost s predpisi, ki veljajo za otroške igrače. Zato so Jolly barvice povsem varne za otroke, ja lahko jih grizejo. 🙂 Ker se z novimi dognanji spreminja tudi seznam sestavin, ki jih lahko uporabljajo, morajo vsakih nekaj let spremeniti tudi recepturo barv. Druga zelo pomembna podrobnost pa je, da so se zavezali k družbeno odgovornemu ravnanju ter skrbi za naravo. Zato od leta 2003 uporabljajo le certificiran les in tako zagotavljajo sledljivost surovine vsakega izdela. Od leta 2013 pa imajo tudi FSC certifikat.
Zagotavljanje visoke kakovosti
Pri Jollyju velik poudarek dajejo tudi visoki kakovosti barvic. Pri barvicah zagotavljajo najvišjo kakovost, nekatere različice so rezervirane izključno za blagovno znamko Jolly in jih drugi niti ne morejo naročiti. Sicer pa barvice izdelujejo tudi za Ikeo. Pigment, ki ga Jolly uporablja je dermatološko testiran in je podoben tistemu za ličila, predvsem pa je tega v barvni mini veliko. Na tak način zagotavljajo bolj žive barve in s tem kakovostnejšo barvico. Druga posebnost je debelejša mina, ta je v osnovi debela 3.8 mm, pri X-BIG barvicah pa je mina debela celo 6.4 mm. Jolly ima v naboru 84 različnih barvnih odtenkov barvic. Tretja posebnost pa je to, da so njihove barvice lakirane 8 do 10 krat, kar jim tudi navzven daje premium izgled.
Kako poteka proizvodnja Jolly barvic?
Na eni strani se zgodba začne pri lesu, na drugi pa pri pigmentu, ki je osnova za barvno mino. Lesene ploščice v katere se prilepi mine, dobijo že razrezan predpripravljene. Pri minah pa se zgodba kot rečeno prične pri pigmentu. Vse skupaj pa je zelo podobno pripravi jedi, saj uporabljajo recepte.
Za pripravo mine tako zmešajo ustrezen pigment, vodo in vosek. V velikem kotlu, ki vse to skupaj skuha, dobijo pasto, ki jo nato v posebnem stroju pregnetejo, da postane gladka in enakomerna.
To pasto nato naložijo v stiskalnico, ki ustvari ogromno 7 kg mino iz katere lahko kasneje iztisnejo do 20.000 barvnih min. zložijo v posebne sušilne valje kjer se morajo sušiti 2 tedna. Mine so na začetku namreč mehke in šele po sušenju postanejo trdne in primerne za uporabo.
V lesene ploščice vrezkajo utore za mine. Teh je različno število, odvisno od debeline mine, 10 za klasične in npr. 7 za X-BIG. V utore se nato vstavi mine, te se lepi na celotni dolžini, da slučajno ne bi izpadle, nato pa se jih zaprejo še z drugo polovičko lesene ploščice, da nastane »sendvič«. Zadnji del stroja leseno ploščico z minami še razreže na ustrezno število barvic.
Barvice v tej fazi na zunanji strani niso obdelane, zato gredo na barvanje z lakom. Postopek barvanja ponovijo od 8 do 10 krat, odvisno od barve.
Barvice se v naslednji fazi ročno pregleda, če ustrezajo zahtevanim standardom. Sledi tiskanje logotipa Jolly v srebrni barvi in ostalih podrobnosti (črtna koda in barva) v črni. Seveda pa je treba barvice tudi ošiliti.
Na koncu sledi polnjenje barvic v kovinske škatle, na leto jih napolnijo 400.000, na voljo pa imajo štiri različne velikosti, 12, 24, 36 in 48. Škatle z 12 in 24 barvami polnijo strojno v tovarni, tiste s 36 in 48 barvicami, pa ročno polnijo različni zavodi.
Kaj naredijo z barvicami, ki niso dovolj visoke kakovosti?
Vsak, ki je podrobno bral postopek proizvodnje, je opazil, da določen del barvic ne ustreza visokim Jolly standardom, predvsem gre tukaj za estetska odstopanja. Te se iz proizvodnega postopka izloči, a to ne pomeni, da gredo v nič. Vse te izločene barvice podarijo otrokom iz socialno ogroženih družin, prek Unicefa in Karitasa, pa tudi šolam v Afriki in na tak način poskrbijo, da otroci v revnejših državah lahko brezskrbno uživajo v otroški kreativnosti z varnimi barvicami.