V Sloveniji poleg analognega FM in AM oddajanja že nekaj časa oddaja tudi digitalno DAB+, ki deluje podobno kot digitalno televizijsko prizemno DVB-T, a z eno pomembno razliko, analogno televizijo smo ukinili, analogni radio pa ne. Prav zato je prehod uporabnikov na DAB+ zelo počasen.
Prihajata Radio Aktual in Radio City
AKOS je 12. 4. 2019 objavil razpis za dve dodatni pravici za digitalno radijsko oddajanje na področju celotne Slovenije. Glede podelitve pravic tretjemu radijskemu programu pa bi se odločili naknadno glede na kapacitete v multipleksu R1. Portal digitalniradio.si je objavil, da je Svet za radiodifuzijo na 28. seji, ki je potekala 22.8.2019 naznanil, da se je na razpis prijavilo 11 radijskih postaj, od tega 4 nove in 7 obstoječih, torej takšnih, ki že oddajajo v FM tehniki. Programa, ki bosta dobila pravico za DAB+ oddajanje sta Radio Aktual in Radio City. Glede dodatne pravice bodo odločali naknadno.
Zanimanje je, prostora zmanjkuje
MUX R1 ima trenutno prostih 120 CU, kar bi pomeni, da dva programa lahko oddajata v stereo tehniki z EEP 3A in 64 kbps, en pa bi oddajal v mono z EEP 4A in 24 kbps. Tako bi bil MUX R1 z 20-imi radijskimi programi popolnoma zaseden. Žal je trenutno od 17-ih programov kar sedem takšnih, ki oddajajo v mono tehniki in šest z zaščito EEP 4A, ki pravzaprav ni primerna za poslušanje radia v avtomobilih. Nov radijski multipleks je torej nujen, predvsem pa je nujen zato, ker obstaja interes s strani radijskih postaj. Analogne FM frekvence so namreč v celoti zasedene. Glede na to, da je AKOS razpisal vabilo na javno predstavitev izhodišč za javni razpis za frekvence za nova DAB omrežja, je moč sklepati, da se na tem področju stvari premikajo.
Kako je z dostopnostjo DAB+ omrežja v Sloveniji?
Marsikdo se sprašuje, kjer v Sloveniji je DAB+ omrežje sploh dostopno. Z MUX R1, ki oddaja na frekvenci 215.072 MHz, oziroma bloku 10D upravlja RTV Slovenija iz katere so za Uporabno stran sporočili, da trenutno oddajajo iz 13-ih oddajnikov. To pa so: Beli križ, Kranjska gora, Krim, Krvavec, Kuk, Laško1-Malič, Nanos, Plešivec, Pohorje, Skalnica, Šance, Tinjan in Trdinov vrh. Tako zdaj pokrivajo 94 % avtocest in hitrih cest v Sloveniji oz. 81% površine Slovenije.