Italijansko ministrstvo za ekonomski razvoj (MISE) je objavilo načrte prehoda digitalne prizemne televizije na DVB-T2 standard. To naj bi se zgodilo do junija 2022, a leto prej bodo prešli na DVB-T.
Načrt preklopa na DVB-T2 je del projekta sprostitve frekvenc 700 MHz za 5G v Italiji, ki so zdaj namenjene televiziji. Časovnica je Italijo razdelila v štiri geografska področja, zaključen prehoda na DVB-T2 z MPEG-4 kodiranjem je predviden v Q4 2021. Nacionalni prehod na DVB-T2 s HEVC kodiranjem, ki bolje izkorišča frekvenčni spekter in tako ponuja možnost večjega števila programov v multipleksu, pa je predviden v obdobju med 21. junijem 2022 in 30. junijem 2022. Ponudniki pa lahko prehod izvedejo že pred tem datumom.
Proces prehoda je pomemben tudi zaradi frekvenčnih moten v Sloveniji in na Hrvaškem
Začetek prehoda na DVB-T se bo v Italiji začel v conah 2 in 3, ki zajemata skoraj celotno Severno Italijo in bo potekal med 1. septembrom in 31. decembrom 2021. Preostanek države pa bo sledil do 20. junija 2022, ko se bodo sprostile tudi frekvence v frekvenčnem spektru 700 MHz, ki bodo namenjene tehnologiji 5G. Italija je znana po tem, da sosednjim državam povzroča precejšnje težave z motnjami frekvenčnega spektra, saj se ne drži določil Mednarodne telekomunikacijske zveze (ITU). Sprostitev frekvenčnega spektra in prehod na DVB-T, ter nato na DVB-T2, bo vsaj delno, če ne v celoti uredil te težave.
Italijanska gospodinjstva niso pripravljena na DVB-T2
Sama Italija pa ima s prehodom precej težav. Po podatkih Ugo Bordoni Foundation (FUB) iz junija 2019 kar 17.8 milijonov gospodinjstev ni pripravljenih na prehod. Od 21.6 milijona gospodinjstev, ki sprejemajo signal prek prizemne televizije, jih večina (56.7%) lahko sprejema DVB-T MPEG-4, 11.3% jih lahko sprejema DVB-T2 MPEG-4, a le 6.6% jih lahko sprejema DVBT-T2 HEVC, ki je predviden na koncu.