Mastercard je predstavil izsledke raziskave Mastercard Global Destination Cities Index 2019. Gre za raziskavo, ki razvršča 200 mest ob upoštevanju skupnega števila mednarodnih prenočitev in potrošnjo obiskovalcev v ciljnih mestih v letu 2018 ter obenem vsebuje napovedi glede rasti števila obiskovalcev in popotnikov.
Bangkok že četrto leto na vrhu
Raziskava je tako razkrila, da je Bangkok ohranil prvo mesto z več kot 22 milijoni mednarodnih prenočitev. Drugo in tretje mesto pa sta se glede na lansko leto le obrnili, Pariz tako z 19.10 mio zaseda 2., London z 19.10 mio, pa 3. mesto. Zanimivo je, da so mesta, ki so uvrščena med prvih deset v primerjavi z letom 2017 beležila rast nočitev, izjema je le London, ki je zabeležil skoraj 4% padec. Za leto 2019 se napoveduje rast na vseh destinacijah, največjo pa naj bi zabeležili v Tokiu.
Če pa pogledamo zgolj potrošnjo, pa vodi Dubaj
Zanimiva razvrstitev se pokaže, če pogledamo seznam mest po porabljenem denarju. Tukaj se na prvo mesto zavihti Dubaj, kjer je bila letna poraba turistov 30.82 milijarde $. Na drugem mestu je Meka, Savdska Arabija z 20.09 mrd $, na tretjem pa je z 20.03 mrd $ Bankok. Tudi tukaj se največjo rast v letu 2019 pričakuje v Tokiu.
Kakšni trendi se kažejo v zadnjem desetletju?
Z letošnjo raziskavo Mastercard Index of Global Destination Cities je Mastercard zaokrožil 10 let spremljanja ključnih turističnih trendov. V tem času so se pokazali trije ključni trendi: nenehna in enakomerna rast, trajna prevlada večjih mest in vzpon mednarodnih popotnikov iz azijsko-pacifiške regije.
Preteklo desetletje je pokazalo, da je vsako leto v tujino potovalo več ljudi in da na teh destinacijah porabijo vedno več denarja. Tako se je število prihodov od leta 2009 vsako leto povečalo za 6.5% , potrošnja obiskovalcev pa je bila vsako leto v povprečju višja za 7.4%. Število obiskovalcev pri manjših mestih je nihalo, a prvih deset mest je praktično ves čas ostalo enako. London, Pariz in Bangkok so ohranili svoj položaj med prvo trojico od leta 2010, pri čemer Bangkok prvo mesto zaseda šest izmed zadnjih sedmih let. Mesta azijsko-pacifiške regije so od leta 2009 doživela najvišjo rast mednarodnih popotnikov, ta je v povprečju zrastla za 9.4%. Drugo mesto po rasti pa zaseda Evropa, ki je zabeležila 5.5% rast.