Na pnevmatike marsikdo pomisli zgolj 2x letno, ko je treba letne zamenjati za zimske in obratno. A ker so pnevmatike edini del vozila, ki se dotika podlage, bi jim morali nameniti več pozornosti. Predvsem v luči večje varnosti.
Goodyearovi strokovnjaki so tako pripravili nekaj nasvetov, kako ravnati s pnevmatikami, da bodo na cesti zagotavljale varno vožnjo, hkrati pa imele dolgo življenjsko dobo. Področja na katera je treba paziti so: globina profila, tlak, enakomerna obraba, uporaba pnevmatik primernih letnemu času ter pravilno shranjevanje.
Globina profila pnevmatik
Pri pnevmatikah je pravzaprav najbolj pomembna globina profila pnevmatik. Ta mora pri letnih pnevmatikah po zakonu znašati najmanj 1.6 mm, a precej bolj priporočljivo je, da pnevmatike zamenjate, ko globina pade pod 3 mm. Pri zimskih pa je treba imeti vsaj 3mm profila. Manjša globina pomeni slabši oprijem in daljšo zavorno pot. Če nimate ustrezne naprave za merjenje globine profila, lahko to povsem enostavno storite s kovancem za 1€. Zunanji obod namreč meri 3mm.
Tlak v pnevmatikah
Zelo pomemben je tudi tlak v pnevmatikah. Ta mora biti tak kot ga je predpisal proizvajalec vozila. Prenizek tlak namreč povzroča večjo porabo goriva in poslabša udobje v vožnji, saj se poveča občutljivost na cestne ovire. Oboje posledično vodi do hitrejše in nepravilne obrabe pnevmatik.
Skrb za enakomerno obrabo
Vse pnevmatike na vozilu se ne obrabljajo povsem enakomerno, zato jih je predvsem pri vozilih, ki nimajo pogona na vsa štiri kolesa, dobro občasno zarotirati. Tiste na zadnji strani se namesti spredaj, tiste zadaj pa spredaj. Da se zagotovi večjo stabilnost vozila, se na zadnjo os namesti boljše pnevmatike.
Letne in zimske pnevmatike imajo svoj namen
Vsako obdobje leta ima določena temperaturna nihanja in temu primerno so bile razvite letne in zimske pnevmatike. Uporaba zimskih pnevmatik v poletnih razmerah pomeni, da se bodo te hitreje obrabile, hkrati pa v toplejšem vremenu nudijo slabši oprijem od letnih. To pa posledično pomeni daljšo zavorno pot. Zaradi pregrevanja se poslabšajo lastnosti gumene zmesi in poškodujejo lamele na tekalni plasti, zaradi večjega kotalnega upora se poveča tudi poraba goriva.
Pravilno shranjevanje pnevmatik
Da bo življenjska doba pnevmatik čim daljša, jih je treba tudi ustrezno hraniti. Pnevmatike je treba pospraviti v temen, suh in hladen prostor. Tista s platišči je treba obesiti na nosilce ali jih zložiti eno na drugo, pnevmatike brez platišč pa je treba hraniti vzporedno v pokončnem položaju.