Huawei je na sejmu IFA 2019 predstavil svoj najnovejši Kirin procesor (SoC), gre za Kirin 990, katerega največja posebnost je, da ima že vgrajen 5G modem. Za 5G podporo tako ni potreben ločen čip. V sklopu konference si je Benjamin Wang, ki podpredsednik oddelka odgovornega za razvoj čipov pri Huaweiju, vzel nekaj minut za intervju za Uporabno stran.
Kirin 990 tako kot Kirin 890 sloni na 7nm tehnologiji, a razlike so precejšnje, kajne?
Ja, Kirin 990 precej bolje opravlja zahtevne naloge kot predhodnik in konkurenca. Poleg 5G podpore smo izboljšali tudi energijsko učinkovitost, kar se pozna pri bateriji, izboljšan GPU pa skrbi za boljše fotografije in video. Seveda je bila nadgradnje deležna tudi umetna inteligenca.
V novem procesorju je kar 10.3 milijarde tranzistorjev, to je že zelo veliko za tako majhno površino.
Za Kirin 990 pravimo, da smo z njim naredili revolucionaren skok naprej na področju 5G tehnologije in umetne inteligence. Vanj nismo vgradili le najboljše s področja 5G omrežij in umetne inteligence, ampak smo temu dodali izjemno tehnološko zmogljivost in vse skupaj združili v en nabor čipov.
Kirin 990 najverjetneje lahko pričakujemo v novi liniji telefonov Mate?
Drži, Kirin 990 procesor in vse njegove zmogljivosti bodo uporabniki lahko občutili v prihajajoči seriji telefonov Huawei Mate 30. Predstavljena bo 19.9.2019 v Münchnu.
Ste že razmišljali o razvoju procesorja na 5nm tehnologiji?
Najnovejši Kirin procesor smo gradili na TSMC 7nm + EUV, ki je nadgradnja tiste, ki smo jo uporabili pri Kirin 980. Kirin 990 sestavlja osem jeder združenih v tri gruče, dve od teh sta Cortex A76, tretja s štirimi jedri, pa je Cortex A55. Cortex A76 in Mali G76 pri GPU-ju smo izbrali, ker sta nekoliko manjši kot Cortex A77 in Mali G77. Hkrati pa pri enakih zmogljivostih porabita manj energije. Za polni izkoristek A77 ocenjujemo, da bo nujno potrebno preiti na 5nm tehnologijo.
Za konce še eno vprašanje o funkcionalnosti, ki jo je predstavil Richard Yu izvršni direktor Huaweija na predstavitvi v sklopu IFE 2019. Govora je seveda o merjenju srčnega utripa s pomočjo selfi kamere na telefonu. Kako ta tehnologija deluje?
Ena od novih zmogljivosti, ki jih omogoča Kirin 990, je tudi merjenje srčnega utripa z uporabo sprednje kamere. Kirin procesor to počne skupaj z GPU-jem, ki zazna skoraj nezaznavne premike očesa in tako meri srčni utrip.