A1 Slovenija je kot tretji operater v Sloveniji na področju celotne države vzpostavil tehnologijo Narrowband IOT (NB-IoT). Gre za omrežje, ki se ga uporablja predvsem za internet stvari (IoT) in sočasno povezovanje velikega števila naprav.
Majhne količine podatkov, a ogromno število naprav
NB-IoT je tehnologija, ki ni usmerjena v visoke hitrosti, saj sta download in upload hitrosti omejeni na 250 kbps, ampak robustnost delovanja, velik doseg in energijsko učinkovitost. Tehnologija je zato telo primerna za pošiljanje majhnih količin podatkov in hkratno sočasno povezavo ogromnega števila naprav v omrežje. Z drugimi besedami, primerna je za svet, ki ga razumemo kot internet stvari (IoT). Prvi primeri implementacij teh rešitev v praksi bomo najverjetneje dočakali pri električnih, vodnih in plinskih števcih. Dodajanje NB-IoT podatkovnega modula bo omogočilo kontinuirano samodejno odčitavanje.
Iskanje najboljših načinov uporabe v praksi
Ker gre za relativno novo tehnologijo, se najboljše načine uporabe le te v praksi še išče. A1 Slovenija tako skupaj z razvojnimi partnerji med drugim testira na demonstracijskem projektu »Pametne naprave, modeli ter platforme v aktivnem omrežju« (PAKT), ki ga iz Evropskega sklada za regionalni razvoj sofinancirata tudi Republika Slovenija in Evropska unija. Namen projekta je podpreti raziskovalno-razvojne in inovacijske dejavnosti v realnem okolju na področju pametnih mest in skupnosti s fokusom na pretvorbi, distribuciji in upravljanju energije. Cilj je v realnem okolju testirati nove ali izboljšane proizvode, procese ali storitve.
Potekajo številni pilotni projekti
Nekateri projekti pa se izvajajo že kot pilotni projekti. Iz A1 Slovenija so tako sporočili, da sodelujejo pri številnih pilotnih projektih implementacije NB-IoT tehnologije v prakso. Med drugim tako sodelujejo s podjetji 3B+D, Astron, Auralix, DS meritve, Elektro Gorenjska, Emsiso, Enerdat – S, Flare, GEN-I, Institute Irnas, Iskraemeco, Mariborski vodovod, Nomnio, Priot, Snaga Maribor, Svet elektronike s konferenco IKTEM in Telos. Področja implementacije, ki jih razvijajo se dotikajo krmiljenja in nadzora javne razsvetljave, brezstičnega plačevanja, oddaljenega nadzora premičnin, merjenja električne energije, upravljanja z odpadki, digitalizacijo energetskih in vodovodnih omrežij, industrijskega monitoringa, področje železnic in okoljske senzorike.