Evropska komisija je v začetku oktobra 2019 objavila, da so sprejeli smernice s katerimi bodo podaljšali življenjsko dobo nekaterih gospodinjskih aparatov. To naj bi dosegli z okolju primerno zasnovo proizvodov in daljšo dobavljivostjo rezervnih delov zanje.
Kakšne so novosti in kateri proizvodi bodo zajeti?
Življenjsko dobo naj bi po besedah Evropske komisije okoljsko primerna zasnova (ecodesign), ki naj bi olajšala vzdrževanje, ponovno uporabo in nadgradnje. Pravila bodo veljala za hladilnike, pralne stroje, pomivalne stroje, elektronske zaslone (vključno s televizijami), vire svetlobe, zunanje vire energije, električne motorje, pretvornike energije, varilno opremo in hladilnike, ki imajo prodajno funkcijo (npr. hladilniki v trgovinah, prodajni avtomati za hladne pijače). Kot del promocije popravljivosti pa bo zahtevana daljša doba dobavljivosti rezervnih delov. Za hladilnike bo tako rezervne dele dobavljati najmanj 7 let po prodaji (10 let za tesnila na vratih), najmanj 10 let za pralne in pralno-sušilne stroje, najmanj 10 let za pomivalne stroje (7 let za nekatere dele, ki so omejeni za popravilo s strani uradnih serviserjev).
Manjša poraba vode
Ecodesign pri pralnih, pralno-sušilnih in pomivalnih strojih uvaja maksimalno količino vode, ki jo lahko naprava porabi v enem ciklu pranja. Hkrati so postavili minimalno pralno učinkovitost, tako da zmanjšanje količine vode ne bo vplivalo na pranje. Evropska komisija ocenjuje, da bodo gospodinjstva na ta račun do leta 2030 na leto privarčevala 711 mio m3 pri pranju perila in 16 mio m3 vode pri pranju posode.
Kdaj bodo pravila stopila v veljavo?
Nova pravila za proizvajalce gospodinjskih aparatov naj bi bila uveljavljena leta 2021. Poleg zgoraj omenjenega bodo smernice zahtevale, da so deli dobavljeni v 15-ih delovnih dneh in da je rezervne dele možno namestiti z uporabo široko dostopnih orodij in brez trajne poškodbe naprave.
V praksi najverjetneje bistvenih razlik ne bo
Glede na to, da se smernice omejujejo pri napravah za gospodinjstva omejujejo na velike gospodinjske aparate, je veliko vprašanje, koliko bodo nove smernice dejansko pripomogle k daljši življenjski dobi. Že zdaj se je za te aparate rezervne dele dalo dobiti za kar nekaj let nazaj. Koliko bo »ecodesign« pripeval k lažjim popravilom je vprašanje, bo pa najverjetneje zahteva po manjši količini porabljene vode privarčevala kakšen evro.
A vse skupaj se giba okoli manjšega izpusta CO2 v ozračje. Evropska komisija žal ni postregla s podatki, koliko več/manj CO2-ja se bo izpustilo zaradi uporabe starejših tehnologij in višje porabe električne energije, kot če bi potrošniki kupili nove naprave. Zapisali pa so, da bodo pravila o energijski nalepki, ki so jih sprejeli 11 marca 2019 do leta 2030 prispevala k 167 TWh manj porabljene energije in k zmanjšanji 46 mio ton CO2. Evropsko gospodinjstvo pa naj bi na leto v povprečju zaradi vseh teh novih pravil, ki so naložena proizvajalcem, privarčevalo 150€.