Prvi novi vlak Stadler FLIRT bodo po slovenskih tirih zapeljali najkasneje v začetku januarja 2020, so sporočili iz Slovenskih železnic, a takrat še ne bo vključen v promet. Da vlaki res prihajajo, pa govori dejstvo, da je prvi dizelski (DMV) vlak že prišel iz tovarne Stadler Poland Sp. o.o. na poljskem.
Prvi od 52-ih novih Stadler vlakov Slovenskih železnic
Slovenske železnice so aprila 2018 podpisale pogodbo za 11 enopodnih FLIRT, 10 dvonadstropnih KISS in 5 dizelskih FLIRT potniških vlakov. Nato pa so maja 2019 izkoristile dodatno opcijo, ki jo je omogočala pogodba, in naročile še dodatnih 26 vlakov. Skupaj bo tako po slovenskih tirih, po dokončani dobavi, vozilo 52 vlakov proizvajalca Stadler. Na voljo bo 10 dvonadstropnih enosistemskih električnih KISS, 21 enopodnih večsistemskih električnih (EMV) FLIRT in 21 enopodnih dizelskih (DMV) FLIRT vlakov.
(Video) Testna vožnja prvega Stadler FLIRT (DMV) vlaka Slovenskih železnic
Večja kapaciteta in hitrejše speljevanje
Enopodni električni vlaki Stadler FLIRT bodo sprejeli 462 potnikov (12 sedišč v 1. razredu, 223 sedišč v 2. razredu in 227 stojišč). Dvonadstropni električni vlaki Stadler KISS bodo sprejeli 556 potnikov (16 sedišč v 1. razredu, 276 sedišč v 2. razredu in 264 stojišč).
Vlak, ki prvi prihaja v Slovenijo, pa je enopodni dizelski (DMV) vlak Stadler FLIRT, ki bo sprejel 338 potnikov (12 sedišč v 1. razredu, 159 sedišč v 2. razredu in 167 stojišč).
Vlaki bodo sprejeli veliko več potnikov
Kapaciteta novih vlakov bo v primerjavi s prejšnjimi precej večja, pri dvonadstropnih pa krepko večja. Električni Siemens Desiro (SŽ 312/317) npr. sprejme 133 potnikov v dvočleniku in 190 potnikov v tročleniku. Ker bodo novi vlaki speljevali hitreje od starejših, bi v teoriji tudi na obstoječih tirih vožnja morala biti malenkost hitrejša. Koliko, če sploh, pa bomo videli v praksi.
Na novih vlakih tudi več udobja
Ena od težav, ki jih imajo Slovenske železnice, je udobje samih vlakov, saj je njihov vozni park v povprečju že zelo star. Že Siemens Desiro (SŽ 312/317) vlaki imajo med 19 in 17 leti, t.i. Gomulke (SŽ 311/315), pa se bližajo 50-im letom starosti. Zato bodo novi vlaki zagotovo prinesli prepotrebno udobje, med drugim zato, ker bodo vsi vlaki nizkopodni z izvlečno stopnico in bodo omogočali vstop in izstop gibalno oviranim osebam. Na vsaki garnituri bo možno prelepljati tudi 10 koles. Marsikdo bi si želel več, a tudi to bo pokrilo nekaj potreb.
Notranjosti vlakov pa, kljub temu da so vlaki praktično pred vrati, pri Slovenskih železnicah niso povsem natančno razkrili. Iz razpisne dokumentacije izhaja, da bo na vlaku LED razsvetljava in da bodo v 1. razredu na voljo bralne lučke. Okna bodo v obeh razredih temnjena z visoko stopnjo zunanje refleksije. Na vsakem členu garniture bo koš za ločeno zbiranje odpadkov, prav tako bodo na voljo odlagalna mesta za prtljago. V vsaki potniški garnituri bosta po dva WC-ja, vsaj en pa bo prilagojen osebam s posebnimi potrebami.
Wi-Fi in električne vtičnice
V 1. razredu bodo na voljo mizice, vsi sedeži na vlaku pa bodo imeli dostop do 220V električne vtičnice, kar bo prišlo prav predvsem za polnjenje mobilnih naprav. Wi-Fi in posledično internet na vlaku bo zagotovo ena od koristnih pridobitev. V vlaku bodo tudi informacijski zasloni, ki bodo prikazovali vsaj postaje, datum, uro, številko vlaka in smer. Vsi vlaki bodo opremljeni tudi z videonadzornim sistemom in avtomatsko klimatsko napravo.