Uvedba brezkontaktnega plačevanja je prinesla tudi razmah plačevanja z nosljivo tehnologijo. Tako se je število plačilnih transakcij z uporabo nosljivih naprav v letu 2019 v primerjavi z lanskim letom povečalo kar za 8x. Plačevanje z nosljivimi napravami je na voljo v 26-ih državah EU in s 30-imi različnimi napravami.
Med evropskimi državami vodi Nizozemska
Na globalni ravni ima največji delež plačil z nosljivo tehnologijo Avstralija, sledi pa ji Nizozemska, ki je posledično tudi na evropski ravni uvrščena najvišje. V prvi globalni deseterici je med državami izven Evrope zgolj ZDA, ki se je umestila na osmo mesto. Na Nizozemskem so letos 33% transakcij izvedli z nosljivo tehnologijo, v Združenem kraljestvu 18%, v Švici 8%, v Rusiji pa 7%.
10 TOP evropskih državah po deležu plačil z nosljivo tehnologijo
- Nizozemska
- Združeno kraljestvo
- Švica
- Rusija
- Poljska
- Švedska
- Republika Češka
- Finska
- Nemčija
- Ukrajina
Kaj pa je na voljo v Sloveniji?
Nosljiva tehnologija za plačevanje se deli v dva segmenta, pasivna in aktivna. Poenostavljen način delitve je ta, da so pasivne naprave tiste, ki nimajo baterij npr. prstan ali zapestnica, aktivne pa tiste z baterijo npr. ura. V Sloveniji so uporabnikom z uporabo slovenskih bančnih in fin-teh storitev na voljo zgolj aktivne naprave, bolj natančno ure. mBills je možno upariti s storitvijo Garmin Pay, ki deluje na določenih urah Garmin. Apple Pay, ki je na voljo na Apple Watch urah pa je na voljo komitentom banke Intesa Sanpaolo ter uporabnikom storitev N26, Revolut in Monese.
Luka Gabrovšek, poslovni direktor, Mastercard Slovenija:
V podjetju Mastercard pričakujemo hitro uveljavitev novih načinov plačevanja, saj si potrošniki želijo hitrejšega in bolj udobnega plačevanja – v primeru, da je ponudnik zaupanja vredna blagovna znamka. Prav neverjetno je, kako hitro potrošniki prevzemajo inovativne plačilne tehnologije, ki se skladajo z njihovim digitalnim načinom življenja. Nosljiva tehnologija ponuja praktičnost in enostavnost ter hkrati zagotavlja potrebno zaupanje in varnost.
Izjemna rast brezkontaktnih plačil v Evropi
Brezkontaktne plačilne kartice so v Sloveniji zdaj uvedle že vse banke in vsi kartični ponudniki. Niso jih sicer dobili še vsi komitenti, saj se to izvaja postopoma, a odstotek je zdaj že zelo visok. Podobno je tudi v Evropi. Da je temu tako potrjuje tudi podatek, da je v evropskih trgovinah v letu 2019 kar 61% vseh transakcij brezkontaktnih. V letu 2018 je bilo tovrstnih transakcij 23%. Število maloprodajnih objektov, ki sprejemajo tako vrsto plačil, pa je medtem iz 42% naraslo na 70%.