Pred legendarno smukaško tekmo na Petelinjem grebenu (Hahnenkamm) 2020 v Kitzbühelu, ki se je odvila ta vikend, je potekala debata v kateri so strokovnjaki za zimske športe razpravljajo o tehnologiji, trajnosti in enakosti spolov. Hkrati pa so bili predstavljeni izsledki nove Mastercard neodvisne študije po metodi Delphi, pod vodstvom prof. dr. Sasche L. Schmidta, direktorja düsseldorfskega centra za šport in management WHU.
Na Petelinjem grebenu v ospredju inovativne plačilne rešitve
Tekme na Petelinjem grebenu so se z vpeljavo novih in inovativnih tehnologij spremenile v dogodke kjer je v ospredju uporaba inovativnih plačilnih rešitev. Strokovnjaki so napovedali, da se bodo tovrstnih praks do leta 2025 poslužila tudi druga večja letovišča, saj s prehodom na brezstični model plačevanja izboljšajo varnost, praktičnost in dostopnost. Povezane aplikacije in uporaba brezstičnega plačila za najem smuči, rezervacijo hotelov in smučarske vozovnice, bodo po mnenju strokovnjakov izboljšale smučarsko izkušnjo in ponudile več priložnosti
Prvič uporabili inovativne hibridne kartice Ski2Pay
V Kitzbühelu so letos prvič v partnerstvu z Mastercardom obiskovalcem omogočili uporabo inovativne hibridne kartice izdelovalca LAKS Pay. Ta na eni brezstični kartici združuje tako možnost plačevanja, kot smučarsko vozovnico, hotele in javni prevoz. Nova predplačniška kartica Ski2Pay tako omogoči brezskrbno doživetje na celotnem letovišču. Ski2Pay pa je sicer možno uporabljati v več kot 100-ih smučarskih letoviščih in hotelih po svetu.
Rose Beaumont, višja podpredsednica za poslovno uspešnost in evropsko komuniciranje pri podjetju Mastercard je povedala:
Smukaške tekme na Hahnenkammu so v ospredju tehnološkega razvoja smučanja že od svojega začetka. V Kitzbühel vlagamo vse od sklenitve našega partnerstva s Hahnenkamm Races in mestu zagotavljamo brezstično tehnologijo, da bi njegove storitve nadgradili in posodobili tako za prebivalce kot turiste.
S tehnološkimi inovacijami za manj poškodb pri smuki
Druga smer razvoja in uporabe novih tehnologij pri smučanju gre zagotovo v smer preprečevanja poškodb in zmanjševanju tveganj. Napredna zaščitna oprema, ki zmanjšuje tveganje zvina hrbtenice, lahko tako pomaga preprečiti poškodbe. Te namreč pomenijo konec za športnikovo kariero. Smučarske zračne blazine, ki so trenutno v razvoju, pa bodo zaščitile kosti profesionalnih športnikov in turistov v gorah. Umetna inteligenca bo kmalu v pomoč ekipam pri izboljšanju forme vrhunskih športnikov. Na nižjih ravneh pa se že uporablja obogatena resničnost vgrajena v čelade. Ta v višini oči npr. prikazuje podatke v živo in omogoča ogled statistike ter povezavo z inštruktorji.
Sarah Lewis, generalna sekretarka Mednarodne smučarske zveze (FIS) je dodala:
Zimski športi kot panoga so se vedno trudili postavljati tehnološke mejnike in zagotavljati udobno in nemoteno doživetje za smučarje, zato je doseganje višje stopnje užitka ena izmed prioritet. Pozornost FIS je usmerjena tudi v trajnost in načine, s katerimi lahko prispevamo k zaščiti gora za prihodnje rodove. Tehnologija predstavlja ključni del takih zavzemanj in zato preučujemo ter podpiramo nove projekte, vključno z novostmi pri proizvodnji umetnega snega, električnimi gorskimi vozili in ogljično nevtralnimi letovišči. Nestrpno pričakujemo prihajajoča leta in nadaljnji tehnološki razvoj, ki bo koristen tudi za gorsko okolje.
Treningi z uporabo računalniške tehnologije
Za konec pa so strokovnjaki za zimske športe ocenili, da treningi z uporabo računalniške tehnologije lahko izboljšajo zmogljivosti profesionalnih športnikov, simulacije pa hkrati zmanjšajo tveganje za nastanek poškodb. Enotni pa so si bili, da popularnost e-športov med mladimi ne bo pomenila masovnega odločanja za smučanje. Tukaj še vedno glavno vlogo odigrajo starši. Hkrati pa so dodali, da smučanje v obliki e-športa pomaga pri razvoju na kitajskem trgu, kjer je dostop do smučanja omejen.
Celotne izsledke raziskave, ki jo je izvedel center za šport in management pri WHU – Otto Beisheim School of Management, v njej pa je sodelovalo 46 mednarodnih strokovnjakov s področja alpskega smučanja, starih med 25 in 65 let, lahko najdete TUKAJ.