Najbolj inovativna živila leta 2020 so na Inštitutu za nutricionistko izbrali iz nabora 84-ih na razpis prijavljenih izdelkov, ki so na tržišče prišli v zadnjem letu. Večino (približno 2/3) prijav so podali proizvajalci, a so ti letos lahko podali največ tri predloge. V letošnjem izboru je imela ajda prav posebno vlogo, saj so bile kar štiri kategorije povezane z njo.
Cilj izbora je ozaveščane potrošnikov in spodbujanje gospodarstva k razvoju živil z ugodnejšo hranilno sestavo
Kot so zapisali na Inštitutu za nutricionistko je osnoven cilj projekta ozaveščanje potrošnikov, da bi lažje prepoznali nova oz. izboljšana živila, in spodbujati gospodarstvo pri razvoju živil, predvsem takšnih z ugodnejšo hranilno sestavo. Za razliko od nekaterih drugih tovrstnih nagrad in izborov, kjer si podjetja takšne znake naročijo in zanje plačujejo, je uporaba znaka projekta Inovativna živila za podjetja povsem brezplačna, izbor pa je bil neodvisen in ni bil povezan s kakršnimi koli stroški za podjetja.
Kako je potekal izbor in ocenjevanje živil?
Doc. dr. Anita Kušar je postopek izbora in ocenjevanja pojasnila takole:
Vrednotenje inovativnosti prijavljenih živil v prvi vrsti temelji na sestavi živil in njihovi hranilni vrednosti. V izogib subjektivnemu ocenjevanju, pri izboru uporabljamo mednarodno uveljavljene modele za profiliranje živil. Gre za posebno znanstveno metodo, ki glede na hranilno sestavo, predvsem vsebovano količino sladkorjev, nasičenih maščob in soli ter na drugi strani vsebnost prehranskih vlaknin, sadja in zelenjave, živilu pripiše oceno, na osnovi katere ga lahko razvrstimo med manj oz. bolj zdrava živila. Tovrsten pristop se v nekaterih evropskih državah in drugod po svetu uporablja pri označevanju živil, z namenom, da se potrošnikom olajša izbira zdravju koristnih živil. Od skupaj prejetih 84 predlogov sta skoraj dve tretjini izdelkov dosegli ugodno oceno za prehransko sestavo in tako šli v nadaljnjo obravnavo, kjer smo poleg dosežene ocene profiliranja, upoštevali še druge vidike inovativnosti, vključno s senzorično oceno, poreklom surovin in aktualnostjo inovacije z vidika obogatitve ponudbe v posamezni kategoriji živil.
Skupina Mercator letos s kar tremi najbolj inovativnimi živili
Živila, ki so tekmovala za Najbolj inovativno živilo leta 2020 so bila razvrščena v 11 kategorij in v kar treh kategorijah je zmagalo živilo Skupine Mercator. Dvakrat je šlo za Mercatorjevo invalidsko podjetje Mercator IP d.o.o., enkrat pa za družbo Mercator Emba d.d.. Minute zelenjavni namaz
Veganski tatarc je najbolj inovativno živilo skupini namazov
Utemeljitev izbora je sledeča: Veganski tatarc linije Minute je zanimiv in okusen zelenjavni namaz. Glavni sestavini sta leča in sušeni paradižniki, katerih aroma je prefinjeno zaokrožena z izbranimi začimbami. Kombinacija izbranih sestavin mu daje edinstven okus in aromo, ki se jima bodo težko uprli tudi ljubitelji mesa. Zaradi svoje sestave je bogat vir rastlinskih beljakovin in vir prehranskih vlaknin, ki predstavljajo še posebej pomembno komponento uravnotežene prehrane.
Ajdov narastek s tofujem je najbolj inovativno živilo v skupini pred-pripravljenih ajdovih izdelkov
Utemeljitev izbora je sledeča: Pred-pripravljeni obroki, ki so potrošnikom na voljo na trgovskih policah, so s prehranskega vidika pogosto problematični in vsebujejo malo zelenjave in polnozrnatih žit. Dobrodošlo popestritev ponudbe predstavlja Ajdov narastek s tofujem in zelenjavo iz linije Minute. Gre za zelo okusen narastek iz ajdove kaše, zelenjave in tofuja, ki je med drugim tudi vir beljakovin in prehranskih vlaknin. Njegova priprava je preprosta, saj ga je pred uživanjem potrebno le pogreti.
Nagrada za inovativnost pri zmanjševanju vrednosti sladkorja pa sta prejela kakav Benquick in Sladki greh brez dodanega sladkorja
Utemeljitev izbora je sledeča: Izboljševanje prehranske sestave sladkih živil za proizvajalce predstavlja velik izziv, še posebej, če se želijo izogniti uporabi sladil. Podjetje Mercator Emba d.d. je na tem področju pokazalo veliko mere inovativnosti, saj je potrošnikom ponudilo bistveno izboljšane izdelke. Odlična primera takšnega izboljševanja sestave sta Benquick kakavov prah z zmanjšano vsebnostjo sladkorja in Sladki greh desertni preliv z okusom čokolade brez dodanega sladkorja, pri katerih so sladkor nadomestili z inulinom, naravno prehransko vlaknino, ki živilom hkrati daje tudi sladek okus. V izdelku Benquick za pripravo kakavovega napitka je vsebnost sladkorja znižana za 30 %, v primerjavi s podobnimi izdelki na tržišču, desertni preliv Sladki greh z okusom čokolade pa je izdelan brez dodanih sladkorjev.
Tudi preostalih osem kategorij ponuja zanimive izdelke
Jogurt z lanenimi semeni (Bio dobrote d.o.o. – Kmetija Žgajnar) je nagrado za inovativnost prejel v skupini jogurtov. Gosti jogurt Siggi’s skyr (Ljubljanske mlekarne d.o.o.) je nagrado za inovativnost prejel v skupini visoko-beljakovinskih živi. Kruh proteinc (Don Don d.o.o.) je nagrado prejel v skupini pekovskih izdelkov. Linija slovenskih rezanih solat, ki je potrošnikom na voljo v 24-ih urah po nabiranju (Panorganix d.o.o.) je nagrado prejela za inovativnost pri ponudbi lokalnih živil.
Kot rečeno pa je bila letošnja posebnost razpisa ajda. En inovativni izdelke z ajdo je že bil opisan, preostali štirje pa so. Kruh tatarski hlebček (Spar Slovenija d.o.o.) in Polenta naše none z ajdo (Mlinotest živilska industrija d. d.) v skupini pekovskih izdelkov iz ajde. Ajdovi hrustavčki (Kmetija Klepec) so prejeli nagrado v skupini inovativnost v skupini ajdovih izdelkov, Zlate tatarske bio ajdove valvice (Rangus d.o.o.) pa v skupini ajdovih testenin.