Telemach eSIM kartice svojim uporabnikom ne ponuja. Edini operater v Sloveniji, ki jih ima je, še vedno Telekom Slovenije. eSIM kartica prinaša kar nekaj prednosti, predvsem pri nosljivih napravah, zato je na mestu vprašanje, kdaj bodo to tehnologijo ponudili tudi drugi operaterji.
UPDATE: Telemach je ponudil eSIM
Kaj je eSIM kartica?
eSIM kartica oz. Universal Integrated Circuit Card (eUICC) je pravzaprav čip, ki je velik 6×5 mm in je vgrajen v samo napravo. Za menjavo operaterja tako ni potrebe po menjavi kartice, hkrati pa je eSIM kartica precej manjša od SIM kartice in nosilca. To pomeni, da proizvajalci lahko prostor v napravi bolje izkoristijo, hkrati pa ga tudi bolje oblikujejo npr. vodotesno, saj vstavljanje SIM kartic ni več potrebno.
Katere naprave so podprte?
Med telefoni, ki podpirajo eSIM so trenutno: Google Pixel 2, Google Pixel 3, Samsung Galaxy Note 9, Samsung Galaxy S9, Samsung Galaxy S9+, Samasung Galaxy Fold, Apple iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro in iPhone 11 Pro Max. Pametne ure, ki podpirajo eSIM pa: Huawei Watch 2 Pro, Apple Watch Series 3, Apple Watch Series 4, Samsung Gear S2, Samsung Gear S3, Samsung Galaxy Watch. Pri seznamu je pomembno opozorilo, da eSIM ni nujno dostopen v prav vseh različicah naprav, ki so globalno na voljo.
Kdaj bo Telemach ponudil eSIM kartico?
Seveda pa na koncu vse uporabnike Telemacha zanima, kdaj jim bo njihov operater ponudil možnost uporabe eSIM kartice. Glede na odgovor, ki ga je Telemach poslal za Uporabno stran, se to še ne bo zgodilo tako kmalu. Takole so zapisali:
Neprestano analiziramo želje in pričakovanja uporabnikov, pri čemer ni izvzeta niti storitev eSIM. Ko bomo ocenili, da je storitev tehnično pripravljena za uporabo, obenem pa bo na trgu obstajal dovolj velik interes za njeno uporabo, bomo to uporabnikom vsekakor omogočili. Niso razlog tehnični izzivi. Gre predvsem za to, da je storitev eSIM nova in takšna, ki bo v prihodnosti poleg uporabe pri rezidenčnih uporabnikih in napravah široke potrošnje omogočala tudi uporabo v industriji M2M, NB-IoT, itd. Kot pri VoLTE storitvi, ko bomo ocenili, da obstaja dovolj velika potreba oziroma povpraševanje za komercialno rabo na trgu z razvitim ekosistemom, bomo eSIM ponudili uporabnikom.