Simptomi in znaki bolezni koronavirus, ki skladno z novim poimenovanjem WHO (World Health Organization) sliši na ime COVID-19 in so jo decembra 2019 najprej identificirali v mestu Wuhan, glavnem mestu kitajske province Hubei, niso prav specifični. Imajo namreč podobne simptome kot številne druge bolezni.
Simptomi bolezni koronavirus (COVID-19)
Osebe, ki so bile okužene s koronavirusom (COVID-19) so lahko asimptomatske (ne kažejo znakov bolezni) ali pa simptomatkse (kažejo znake bolezni). Med simptomi, ki jih je navedel slovenski NIJZ so:
- Slabo počutje
- Utrujenost
- Nahod
- Vročina
- Kašelj
- Občutek pomanjkanja zraka (pri težjih oblikah)
Kako se prenaša koronavirus?
Koronavirus se prenaša kapljično (npr. kihanje in kašljanje). Potreben je tesnejši telesni stik z obolelo osebo (razdalja 1.5m). Zaščitna maska je tako smiselna pri bolnih osebah, da ne okužijo drugih. Pri zdravih precej manj, saj bi morali nositi tudi zaščitna očala. V vsakem primeru pa jih je treba nositi čez usta in nos. Zelo pomembno je pravilno nanašanje, nošenje in snemanje zaščitne maske, ki mora biti tudi FFP3 stopnje. Tiste navadne niso ustrezne. Pri uporabi mask je pomembno tudi to, da ko se premočijo, ne nudijo več zaščite in jih je treba zamenjati.
Pri NIJZ so dodali:
Bivanje v istem prostoru z bolnikom (če smo na razdalji 1,5 m) ne predstavlja tveganja.
Postavljanje diagnoze / testiranje
Ker se koronavirusa od ostalih okužb ne da ločiti zgolj na osnovi poteka bolezni in bolnikovih težav, se mora zato izvesti mikrobiološko testiranje. Koronavirus se tako dokazuje v brisu nosno-žrelnega prostora, v brisu žrela, izmečku dihal in še v drugih kužninah. rRT-PCR (reverse transcription-polymerase chain reaction) test se lahko izvede tudi na vzorcu krvi. Razultati so navadno znani v nekaj urah.
Število okuženih in število umrlih
Danes, 23.2.2020 je po zadnjih podatkih število obolelih znašalo 78.891, število umrlih 2.467, 23.386 pa je koronavirus že prebolelo. Umrljivost tako trenutno znaša 3.12%. Kot poroča NIJZ, je iz poročil na Kitajskem lahko sklepati, da pri 80% ljudeh bolezen poteka v lažji obliki. Večina umrlih je bila starejša in je imela pridružene kronične bolezni srca, pljuč, sladkorno bolezen ipd. Za težji potek bolezni je značilna pljučnica.
Zdravljenje koronavirusa
Za koronavirus trenutno še ni protivirusnega zdravila. Ta se sicer testirajo, a nobeno še ni potrjeno, prav tako obstoječa zdravila npr. za virus gripe ali herpes virus, ne učinkujejo na koronaviruse. Zato zdravljenje poteka simptomatsko. Bolnikom se lajšajo težave in nadomestiti funkcijo organa, če ob okužbi ni zadostna (npr. pri prizadetosti pljuč se bolnike mehansko predihava, dodaja kisik, nadomešča tekočine, …).