Projekt SETI@home, ki je pod okriljem Berkeley SETI Research Center vse od leta 1999 združeval zanesenjake, se 31. marca 2020 zaključuje. To je namreč dan, ko bodo po 21-ih letih na računalnike prostovoljcev poslani še zadnji koščki podatkov, saj se bodo raziskovalci zdaj usmerili na dokončanje back-end analiz in objavo rezultatov v znanstvenih revijah.
SETI@home je krasil marsikateri ohranjevalnik zaslona
Prostovoljci z vsega sveta so od leta 1999 z nameščenim programom SETI@home darovali delček svojih procesorskih zmogljivosti (CPU) in analizirali koščke podatkov, ki sta jih zaznala teleskopa Arecibo radio telescope, Puerto Rico in Green Bank Telescope, Zahodna Virginija v sklopu projekta signs of extraterrestrial intelligence (SETI). Uporabniki so podatke obdelovali večinoma, ko računalnik ni bil v uporabi, SETI@home je tako zamenjeval marsikateri ohranjevalnik zaslona.
Znanstveniki se bodo posvetili analizi podatkov
Razlog za zaključek projekta SETI@home, vsaj kar se tiče pomoči s strani prostovoljcev, so v organizaciji pojasnili s tem, da so zdaj obdelali vse podatke, ki jih potrebujejo za zdaj. Njihova nadalnja usmeritev bo analiza prejetih podatkov, da bi lahko objavili rezultate v znanstvenih revijah.
Takole so zapisali:
It’s a lot of work for us to manage the distributed processing of data. We need to focus on completing the back-end analysis of the results we already have, and writing this up in a scientific journal paper.
Za vse tiste, ki bi še naprej radi podarjali svoje procesorske zmogljivosti, pa pri SETI@home predlagajo projekt BOINC, ki prav tako za obdelavo podatkov uporablja sistem porazdeljenega računalništva.