ATR 938, je bilo danes, 5.3.2020 moč slišati na radiu, televiziji ter prebrati v številnih medijih. ATR 938 naj bi bil namreč let na katerem je iz Maroka v Italijo priletel prvi Slovenec, ki se je nato z GoOpti prevozom odpravil v Slovenijo. A težava je, da ta let sploh ne obstaja.
Prvi Slovenec okužen s koronavirusom
Mediji so torej danes cel dan navajali, da je prvi okuženi s koronavirusom (COVID-19) potoval na letu ATR 938, ki pa pravzaprav ne obstaja. ATR je namreč tip letala (ki pa v tem primeru sploh ni bil uporabljen, leteli so namreč z letalom Boeing 737-800) in ne oznaka letalske družbe Royal Air Maroc. Dvočrkovna IATA oznaka maroške letalske družbe je AT, tročrkovna ICAO oznaka pa RAM. Torej, prva okužena oseba s koronavirusom, ki smo jo zaznali v Sloveniji, je 29. februarja 2020 potovala na letu AT938 iz Casablance (CMN) v Benetke (VCE).
Nato iz Benetk s prevoznikom GoOpti
Po tem, ko je potnik iz Maroka v soboto, 29.2.2020 ob 16.25 priletel na italijansko letališče Marco Polo v Benetkah, se je z organiziranim prevozom GoOpti odpravil v Ljubljano. Še isti večer med 20.00 in 21.30 pa je zaradi poškodbe obiskal ljubljansko urgenco. V sredo pa je zaradi slabega počutja nenapovedan odšel v Zdravstveni dom Vič, kjer so nato izvedli test za koronavirus.
Nujen poziv NIJZ-ja
Epidemiologi NIJZ pozivajo vse, ki so bili na ljubljanski urgenci 29. februarja, med 20. in 21.30, naj pokličejo 031 619 118.
Tisti slovenski državljani, ki so bili na letu AT-938, ki je v soboto, 29. februarja, ob 16.25 pristal na letališču Marco Polo v Benetkah, naj opazujejo svoje zdravstveno stanje in v primeru vročine, kašlja ali težav z dihanjem pokličejo svojega osebnega zdravnika, ki jih bo ustrezno usmeril naprej.
Pomembno obvestilo za vse!
Če pustimo zgodbo z letalom in napačno informacijo, ki so jo cel dan sporočali mediji, ob strani, pa je ena zelo pomembna stvar, ki je pacient ni spoštoval. Nenapovedan je namreč s simptomi okužbe prišel v zdravstveni dom. Kar je povsem napačno ukrepanje. S tem je potencialno okužbi izpostavil precejšnje število ljudi.
Pravilno ukrepanje ob znakih okužbe s koronairusom (COVID-19)
- Če pri sebi opazite bolezenske znake (vročina kašelj, oteženo dihanje, kar je značilno za pljučnico), ostanite doma, izogibajte se stikom z drugimi
- Po telefonu se posvetujte s svojim izbranim osebnim zdravnikom. Če ta ni dosegljiv, pokličite najbližjo dežurno ambulanto, kjer boste prejeli nadaljnja navodila.
- Zdravnik bo potrdil ali ovrgel sum na okužbo. Če bo sum upravičen, vas bo zdravnik napotil v zdravstveno ustanovo (t.i. vstopno točko za odvzem brisa)
- Do te zdravstvene ustanove se pripeljite z osebnim avtomobilom in ne z javnim prevozom (vlak, avtobus, taksi). Kašljajte v robec ali rokav. Pred odhodom od doma si umijte roke z vodo in milom.
- Zdravnik, ki vam bo vzel bris, bo glede na vaše zdravstveno stanje ocenil, kje boste počakali na rezultate testa.
- Po prejemu rezultata vas bo zdravnik obvestil o nadaljnjih ukrepih.