Ministrstvo za zdravje je v po Sloveniji vzpostavilo 16 vstopnih točk za odvzem brisa za osebe pri katerih je potrjen sum na okužbo s koronavirusom (SARS-CoV-2), ki povzroča bolezen COVID-19. Namen teh vstopnih točk je, da potencialno okužene osebe ne bi prišle v stik z zdravimi.
Kakšen je protokol ob sumu na okužbo s koronavirusom?
Ta del je zelo pomemben, saj se je pri kar nekaj primerih, pri katerih je bila nato ugotovljena okužba s koronavirusom, ugotovilo, da protokola niso spoštovali in tako ogrozili zdravje precejšnjega števila oseb. V primeru, da imate vročino ≥38°C in kašljate ter ste bili v zadnjih 14 dneh na območjih, kjer je prisoten koronavirus oz. ste bili v stiku z ljudmi iz teh območij, najprej pokličite svojega osebnega zdravnika ali dežurno ambulanto.
Protokol je sledeč
- Če pri sebi opazite bolezenske znake (vročina kašelj, oteženo dihanje, kar je značilno za pljučnico), ostanite doma, izogibajte se stikom z drugimi
- Po telefonu se posvetujte s svojim izbranim osebnim zdravnikom. Če ta ni dosegljiv, pokličite najbližjo dežurno ambulanto, kjer boste prejeli nadaljnja navodila.
- Zdravnik bo potrdil ali ovrgel sum na okužbo!!! Če bo sum upravičen, vas bo zdravnik napotil v zdravstveno ustanovo (t.i. vstopno točko za odvzem brisa)
- Do te zdravstvene ustanove se pripeljite z osebnim avtomobilom in ne z javnim prevozom (vlak, avtobus, taksi). Kašljajte v robec ali rokav. Pred odhodom od doma si umijte roke z vodo in milom.
- Zdravnik, ki vam bo vzel bris, bo glede na vaše zdravstveno stanje ocenil, kje boste počakali na rezultate testa.
- Po prejemu rezultata vas bo zdravnik obvestil o nadaljnjih ukrepih.
Plakat z grafičnim prikazom protokola
Klicni center za informacije o koronavirusu – 080 1404
Da bi prebivalci lahko pridobili čimbolj zanesljive informacije v zvezi s koronavirusom (SARS-CoV-2) in boleznijo COVID-19, je Urad vlade za komuniciranje v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje, Nacionalnim inštitutom za zdravje, Infekcijsko kliniko ter Ministrstvom za javno upravo vzpostavil klicni center, ki je dostopen na brezplačni telefonski številki 080 1404 vsak dan med 8.00 in 20.00. Na vprašanja bodo odgovarjali študentje višjih letnikov Medicinske fakultete pod mentorstvom ustreznih strokovnih služb / strokovnjakov. Nekaj pogostih vprašanj in odgovorov pa najdete TUKAJ.
16 vstopnih točk za osebe s sumom na okužbo s koronavirusom
- ZD Murska Sobota – Grajska ulica 24, 9000 Murska Sobota
- ZD Maribor – lokacija vstopne točke je locirana med Mercator centrom Tabor (Ulica Eve Lovše 1) in enoto Nujne medicinske pomoči – NMP (Cesta proletarskih brigad 21)
- ZD Slovenj Gradec – Partizanska pot 16, 2380 Slovenj Gradec
- ZD Koper – Dellavallejeva ulica 3, 6000 Koper – Capodistria
- ZD Ljubljana – Enota Center (Metelkova ulica 9, 1000 Ljubljana)
- ZD Postojna – Prečna ulica 2, 6230 Postojna
- ZD Kočevje – Roška cesta 18, 1330 Kočevje
- ZD Velenje – Vodnikova cesta 1, 3320 Velenje
- ZD Trbovlje – Rudarska cesta 12, 1420 Trbovlje
- ZD Brežice – Černelčeva cesta 8, 8250 Brežice
- ZD Novo mesto – Kandijska cesta 4, 8000 Novo mesto
- Splošna bolnišnica Jesenice – pred urgentnim centrom SB Jesenice (Cesta maršala Tita 112, 4270 Jesenice)
- ZD Kranj – Gosposvetska ulica 10, 4000 Kranj
- ZD Nova Gorica – Rejčeva ulica 4, 5000 Nova Gorica
- ZD Tolmin – Prešernova ulica 6a, 5220 Tolmin
- Splošna bolnišnica Celje – Oblakova ulica 5, 3000 Celje