Kje je meja moje občine? ali pa Do kod lahko še grem in ne prestopim meje med dvema občinama?. Takšna in podobna vprašanja si zadnje čase zastavlja marsikdo v Sloveniji, saj je gibanje zaradi zajezitve epidemije koronavirusa COVID-19 omejeno na občino (z določenimi izjemami). Hkrati pa se tudi na ozemlju same občine lahko omejeno gibljemo. Predvsem pa je vprašanje o meji občine pomembno za tiste, ki se odpravijo na sprehod, tam se lahko kaj hitro zgodi, da prestopijo mejo.
Kje so meje moje občine?
29.3.2020 je bil sprejet Odlok o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah v Republiki Sloveniji ter prepovedi gibanja izven občin, ki splošno prepoveduje gibanje izven občine stalnega ali začasnega prebivališča. Česa takšnega v Sloveniji še nikoli nismo imeli, zato se večina prebivalcev še nikoli ni spraševala, kje so meje občine v kateri živijo. V Sloveniji imamo od leta 2011, ko je Ustavno sodišče Republike Slovenije ustanovilo Občino Ankaran, 212 občin, kar je zelo veliko. To pomeni, da so nekatere občine zelo zelo majhne. Najmanjše tri občine, vsako z le po enim naseljem so Odranci, Ankaran in Trzin. Njihove velikosti so 6.9 m2, 8.0 m2 in 8.6 m2. Medtem ko je po površini največja občina Kočevje s 563.7 m2, Ljubljana pa ima 275 m2.
Z aplikacijo čezmejo.si enostavno preverimo, če smo v prekršku
Slovenski programerji so pripravili preprosto spletno aplikacijo, ki je dostopna na naslovu https://cezmejo.si/ v katero so z uporabo Google Maps vrisali vse meje občin v Republiki Sloveniji.
Ob prihodu na spletno stran se izbere občino v kateri moramo ostati in to je to. Spletna stran za določanje lokacije uporablja lokacijske podatke mobilnega telefona, avtorji pa so pojasnili, da teh podatkov nikjer ne shranjujejo. Sicer pa je možno aplikacijo uporabljati tudi brez lokacijskih podatkov, a v tem primeru moramo sami vedeti kje točno se nahajamo.