Huawei AppGallery je knjižnica aplikacij je konec lanskega, predvsem pa v letu 2020 postala glaven vir aplikacij za uporabnike novih Huawei telefonov. Razlog za to tiči v dejstvu, da je Huawei deležen sankcij s strani ZDA, ki mu preprečuje poslovanje s podjetji v Ameriki, med drugim tudi Googlom. Tako so pri novih telefonih ostali brez dostopa do Google mobile services (GMS) in Googlovih aplikacij.
Huawei AppGallery kot primarna knjižnica aplikacij
Ker Huawei npr. serije P40 ne more več registrirati pri Googlu, na njih teče Android s Huawei mobile services (HMS) in AppGallery aplikacijo kot primarni vir aplikacij. Ker je Huawei pospešen razvoj te knjižnice začel šele v letu 2020, bo potrebnega kar nekaj časa, da se vanjo vključijo vse najbolj popularne aplikacije, tistih Googlovih pa tukaj žal ne bo moč najti.
Aplikacije v Huawei AppGallery
Huawei AppGallery aplikacijo imajo nameščeno praktično vsi Huawei telefoni, tudi tisti starejši, ki imajo Googlovo podporo. V AppGallery so razvijalci dodali številne aplikacije, tako globalne kot lokalne, tudi slovenskih je kar nekaj. Nekaj težav je le z iskanjem vseh teh aplikacij, saj Huawei nekako ni ločil po državah/regijah in se tako npr. med slovenskimi aplikacijami znajde tudi cel kup aplikacij namenjenih za kitajski trg. To je nekaj, zaradi česar postane AppGallery sila nepregledna knjižnica. Pa pojdimo nazaj na aplikacije.
Video, operaterji, zemljevidi in navigacija
Na začetku je bila ena največjih težav, da Huawei ni ponujal navigacije, saj Google Zemljevid, kljub temu, da ga lahko namestiš, ne deluje tako kot je treba. Huawei je tukaj našel Here WeGo, ki je morda v določenih pogledih še boljša rešitev. Med slovenskimi aplikacijami uporabniki lahko najdejo DarsPromet+, Moj Petrol, Moj A1, Moj Telekom, Moj Bob, T-2 Podpora, pa tudi Daljinec+, EON, NEO, T-2 tv2go in A1 Xplore TV. Najti je moč tudi Nomago Slovenija in Nomago InterCity, pa Moje Kartice in Tuš.
Mobilna banka in plačilne rešitve
Podpora za mobilne banke in mobilne plačilne rešitve je zagotovo ena od tistih stvari, kjer bo potrebnega še precej napredka. Čeprav so v zadnjem času dodali kar nekaj aplikacij s tega področja. Poleg aplikacije Valú, ki je del AppGallery že precej časa, so med mobilnimi bankami zdaj na voljo tudi aplikacije DH Mobilni (Delavska hranilnica), Sparkasse M.Stik, OTP Banka in Erste mBanking. Tudi aplikacija Urbana za plačevanje voženj LPP-ja in parkirnine v Ljubljani je na voljo. Glede na to, da je v aplikaciji NLB mKlik Sarajevo, najverjetneje lahko kaj kmalu pričakujemo tudi NLB-jevo banko KlikIn. Če so mobilne banke vsaj delno pokrite, pa manjkajo plačilne rešitve kot so npr. NLB Pay, mBills in PayPal. Aplikacije bančnega in finančnega dela so tudi takšne, ki jih je iz varnostnih razlogov neustrezno nalagati kot .apk datoteke ali pa iz nepreverjenih knjižnic. Zato se bo v tem delu Huawei moral pri bankah in plačilnih ponudnikih še nekoliko bolj potruditi.
Kaj pa Gmail in YouTube?
Tukaj pa se stvari malo zapletejo. Gmail in YouTube sta Googlovi aplikaciji, ki ju skoraj zagotovo nikoli ne bo AppGallery. Zato morajo uporabniki najti nek drug način. Za Gmail pravzaprav ni tako težko, saj si uporabnik izbere katerokoli aplikacijo za branje pošte in se registrira z Gmail podatki. Morda je celo najbolj enostavna uporaba Huawei aplikacije E-pošta, ki je že nameščena na telefonu. Pri YouTubu pa ni neke dobre alternative in je najbolje uporabiti spletno različico v brskalniku.
Dodaten nabor tudi z More Apps aplikacijo
Zelo koristna je tudi aplikacija More Apps (najti jo je moč v AppGallery). Deluje nekako tako, da uporabnik vpiše aplikacijo, ki bi jo želel namestiti in More Apps ponudi nekaj možnosti. Lahko je namestitev prek AppGallery, prek knjižnice APKPure kjer si uporabnik prenese .apk datoteko, ali pa predlaga kakšen drug dostop do aplikacije npr. neposredni prenos .apk datoteke s spleta. Tako je npr. povsem enostavno dobiti Google Chrome brskalnik, Instagram, Twitter, WatsApp in aplikacijo eHrana.
Huawei Slovenija čaka še nekaj dela
Nabor aplikacij v Huawei AppGallery se počasi polni in dopolnjuje, skupaj z More Apps aplikacijo je uporabnikom pravzaprav na voljo velika večina aplikacij, a bo treba postoriti še kar nekaj stvari. Poleg preglednosti same AppGallery aplikacije, bo vanjo predvsem iz varnostnega vidika treba umestiti aplikacije za mobilno bančništvo in plačilne storitve. Najverjetneje bo čez mesec dni na voljo še veliko več aplikacij, ob koncu leta pa še toliko več. Kljub temu da je Huawei že opravil precej težavno delo s prepričevanjem razvijalcev, se bo moral še dodatno potruditi in prepričati čim več novih razvijalcev, da svoje aplikacije umestijo v AppGallery.