Turistični bon Republike Slovenije, ki ga bodo prejeli prebivalci Slovenije, je prenosljiv na drugo osebo, in sicer v ravni vrsti do drugega kolena. Kako prenesti turistični bon na drugo osebo, pa je vprašanje, ki sledi tej informaciji. Za sam prenos bo treba izpolniti obrazec »Izjava upravičenca o prenosu bona«.
Izjava upravičenca o prenosu bona 2020
V primeru, da prenašamo turistični bon izdan v letu 2020, potem je treba izpolniti Izjavo upravičenca o prenosu bona 2020, ki je na voljo TUKAJ.
Izjava upravičenca o prenosu bona 2021 (BON21)
Če pa želimo prenesti nove turistične bone izdane v letu 2021, pa moramo izpolniti Izjavo upravičenca o prenosu bona 2021 (BON21), ki je na voljo TUKAJ.
Kako prenesti turistični bon na drugo osebo?
Za prenos turističnega bona Republike Slovenije je treba izpolniti Prilogo 3 Uredbe o načinu o načinu unovčitve bona za izboljšanje gospodarskega položaja na področju potrošnje turizma, povračilu sredstev preko informacijskega sistema Finančne uprave Republike Slovenije ter načinu vodenja in upravljanja evidence bonov, ki je na voljo TUKAJ (2020). Za turistični bon izdan v letu 2021, pa je Izjava upravičenca o prenosu bona pa je na voljo TUKAJ (2021).
Na koga je možno prenesti turistični bon?
Kot rečeno je možno turistični bon prenesti na sorodnike v ravni vrsti do drugega kolena. Uredba pa pravi takole:
Bon je prenosljiv med upravičenčevimi sorodniki v ravni vrsti do drugega kolena (stari starši, starši, otroci, otroci zakonca ali zunajzakonskega partnerja, vnuki), zakonci, zunajzakonskimi partnerji, partnerji v sklenjeni ali nesklenjeni partnerski zvezi ter med otroki in njihovimi zakonitimi zastopniki, če to niso njihovi starši.
Unovčitev prenesenih turističnih bonov
Postopek unovčitve prenesenega turističnega bona ureja 5. člen uredbe, ki pravi, da mora upravičenec na katerega je bil bon prenesen ponudniku storitev predložiti izjavo na obrazcu iz Priloge 3 »Izjava upravičenca o prenosu bona«, ki mora biti podpisana s strani upravičenca bona oziroma njegovega zakonitega zastopnika ali skrbnika. Izpolnjene mora imeti vse zahtevane informacije. Turistični bon pa je možno prenesti zgolj enkrat in zgolj v celoti. Torej, delno koriščenega bona ni možno prenesti.
5.člen
(unovčitev prenesenih bonov)(1) Če bon upravičenca unovči oseba, na katero je upravičenec prenesel bon (med upravičenčevimi sorodniki v ravni vrsti do drugega kolena – to so stari starši, starši, otroci, otroci zakonca ali zunajzakonskega partnerja, vnuki – zakonci, zunajzakonskimi partnerji, partnerji v sklenjeni ali nesklenjeni partnerski zvezi ter med otroki in njihovimi zakonitimi zastopniki, če to niso njihovi starši), mora ta oseba ponudniku storitev predložiti izjavo na obrazcu iz Priloge 3 »Izjava upravičenca o
prenosu bona«, ki je sestavni del te uredbe in katero podpiše upravičenec oziroma njegov zakoniti zastopnik ali skrbnik. Izjava morata vsebovati naslednje podatke:
– ime in priimek ter EMŠO upravičenca, ki bon prenaša (v
nadaljnjem besedilu: prenosnik),
– ime in priimek ter EMŠO zakonitega zastopnika oziroma
skrbnika prenosnika, če ga ima,
– ime in priimek ter EMŠO osebe, na katero se bon prenaša (v nadaljnjem besedilu: pridobitelj),
– sorodstveno oziroma pravno razmerje med prenosnikom in pridobiteljem,
– datum in podpis prenosnika, njegovega zakonitega
zastopnika oziroma skrbnika.(2) Ob unovčitvi bona ponudnik storitev v informacijski
sistem FURS ob vnosu podatkov o upravičencu iz drugega
odstavka 2. člena te uredbe vnese tudi podatke o prenosniku:
– ime in priimek ter EMŠO prenosnika,
– znesek, do višine katerega pridobitelj unovči bon prenosnika.(3) Bon je mogoče v skladu s petim odstavkom 35. člena Zakona o interventnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije COVID-19 (Uradni list RS, št. 80/20; v nadaljnjem besedilu: zakon) le enkrat prenesti, in sicer v celotni vrednosti bona. Če je upravičenec bon delno že koristil, bona v preostali vrednosti ni mogoče več prenesti.
(4) Ob unovčitvi prenesenega bona z izplačilom upravičencu je upravičenec do povračila sredstev pridobitelj, njegov zakoniti zastopnik oziroma skrbnik.
Posodobljeno/update: 18.7.2021