COVID-19 aplikacija za sledenje stikov v Sloveniji ne bo obvezna, je danes na novinarski konferenci pojasnil minister za javno upravo. To predstavlja odstop od ideje, ki je veljala do zdaj, da bi bila COVID-19 aplikacija za sledenje stikov z okuženimi sicer prostovoljna, a za tiste v karanteni in okužene s COVID-19 obvezna.
Aplikacija COVID-19 za sledenje stikov z okuženimi bo prostovoljna
Aplikacija, ki jo bomo imeli v Sloveniji bo slonela na odprtokodni programski rešitvi, ki so jo razvili v Nemčiji in jo tam tudi uporabljajo. Razpis, ki predvideva prilagoditev aplikacije za uporabo v Sloveniji in pripravo aplikacije za uporabo NIJZ je že objavljen. Rok za prijavo je le do srede, 15.7.2020 do 12.00. Skladno z razpisom pa mora biti aplikacija COVID-19 za sledenje stikov z okuženimi v Sloveniji aktivna do 1. avgusta 2020. Kakšna bo cena aplikacije in njenega vzdrževanja do konca leta (do takrat bo namreč sklenjena pogodba za vzdrževanje) še ni znano, a na ministrstvu ocenjujejo, da naj bi stala dobrih 40.000€.
Prostovoljna, a le če …
Čeprav naj bi COVID-19 aplikacija bila na voljo na prostovoljni osnovi in bi si jo lahko uporabniki namestili ali pa tudi ne, zakonodaja omogoča tudi prisilno namestitev za tiste, ki jim je odrejena karantena ali pa so potrjeno okuženi s koronavirusom COVID-19. Minister za javno upravo je na novinarski konferenci glede obvezne namestitve in uporabe aplikacije povedal:
Če bi se številke jeseni in pozimi drastično slabšale, pa nam prejšnji teden sprejeta zakonodaja omogoča tudi, da pomagamo epidemiologom s tehnično rešitvijo tudi pri tistih, ki jim je odrejena karantena ali so potrjeno okuženi
Kako aplikacija COVID-19 za sledenje stikov sploh deluje?
Slovenska različica COVID-19 aplikacije bo prilagojena nemška Corona Warn App aplikacija, ki uporabniku ne sledi s pomočjo GPS-a ali drugimi načini lokacijskega sledenja, ki so še možni. Za zaznavanje stikov uporablja Bluetooth tehnologijo, ki deluje na razdalji do 10 metrov. Aplikacija s pomočjo telefona in Bluetootha oddaja unikatno ID kodo, ki jo drug telefon, ki ima prav tako nameščeno tovrstno aplikacijo, lahko zazna. ID kode telefonov uporabnikov s katerimi smo bili v dovolj močnem stiku shranjujejo pri uporabniku. Razdalja od druge osebe/telefona se določa na podoben način kot pri Bluetooth beacon napravah npr. Chipolo. Oseba, ki se okuži s koronavirusom COVID-19 nato prek QR kode ali posebne kode v zaledni sistem javi, da je okužena. Na tak način svojo ID kodo spremeni iz neokužene v okuženo. Telefoni ostalih uporabnikov pa nato ob koncu dneva preverjajo v zalednem sistemu, če je ID koda s katero so bili v dovolj tesnem stiku na seznamu okuženih. Če je, so na to opozorjeni. Sicer pa se baza ID kod oseb/telefonov s katerimi smo bili v tesnem stiku briše po določenem številu dni (število dni še ni znano).