Ostani zdrav (#OstaniZdrav) COVID-19 aplikacija za obveščanje o stikih z okuženimi bo slovenska različica nemške aplikacije Corona Warn App, ki bo po novih informacijah na voljo 15. avgusta 2020. Ostani zdrav oz. #OstaniZdrav, kot bo ime novi COVID-19, bi sicer po prvotnih napovedih morali dobiti do 1. avgusta 2020, a se to kot kaže ne bo zgodilo.
Aplikacija Ostani zdrav (#OstaniZdrav) COVID-19
Družba RSteam, ki je bila izbrana na razpisu, bo za Ministrstvo za javno upravo za 4.026€ prilagodila nemško različico aplikacije Corona Warn App. Aplikacija Ostani zdrav (#OstaniZdrav) bo na voljo za operacijska sistema Google Android in Apple iOS. Aplikacija bo nato s pomočjo Bluetooth povezave beležila stike (izmenjevanje ključev) z drugimi telefoni (uporabniki) in jih hranila 14 dni, kolikor je inkubacijska doba koronavirusa.
Ključ se bo v aplikaciji #OstaniZdrav dnevno spreminjal
Kot so pojasnil, se bo ključ, ki se bo izmenjeval, ustvaril v več korakih in se bo dnevno spreminjal (dnevni ključ). Na podlagi tega ključa se bo nato vsakih 10 minut ustvarila s časovnim intervalom kriptirana oddajna koda. Ključ bo po zagotovilih ministrstva povsem anonimen in ne bo vseboval osebnih podatkov o lastniku telefona
Kaj pa, če zbolim s koronavirusom COVID-19?
Če bo nekdo, ki je uporabljal aplikacijo Ostani zdrav (#OstaniZdrav) za obveščanje o stikih z okuženimi s koronavirusom COVID-19 dejansko okužen s koronavirusom, bo s strani NIJZ prejel 10-mestno kodo, ki jo bo vnesel v aplikacijo. Ta vnos bo prostovoljen, a bo uporabnik za to dejanje imel na voljo zgolj eno uro od prejema kode. Sistem bo v zaledju preveril, če je bila koda izdana in je pravilna, pa bo nato izdal dokazilo o okuženosti, ki ga bo nato poslal na aplikacijo uporabnika. Šele takrat bo aplikacija okuženega poslala vse svoje oddajne kode oziroma dnevne ključe na centralni strežnik, kjer bodo ostali v evidenci 14 dni.
Kako bodo stik z okuženo osebo zaznali ostali uporabniki aplikacije Ostani zdrav (#OstaniZdrav)?
Aplikacija Ostani zdrav (#OstaniZdrav) bo redno preverjala podatke o okuženih ključih in jih križala s tistimi, ki jih je zaznala sama v zadnjih 14 dneh. V primeru, da bo ugotovila, da je v evidenci enak ključ kot v samem telefonu, bo prišlo do izračuna izpostavljenosti. Na sam izračun izpostavljenosti pa bo vplivalo kar nekaj parametrov npr. moč signala in dolžina stika z okuženo osebo. Kot rizičen stika načeloma velja stik daljši od 15 minut na razdalji manj kot 2 metra.
Za Android in iOS
Aplikacijo Ostani zdrav (#OstaniZdrav) bodo lahko namestili uporabniki telefonov Apple iOS z različico iOS 13.5 ali novejšo. Uporabniki z Google Android operacijskim sistemom pa bodo morali imeti vsaj Android 6 (Marshmallow). Če poenostavimo, bodo uporabniki Applovih naprav morali imeti nameščeno vsaj lanskoletno iOS različico, uporabniki Androida pa z različico, ki je bila izdana leta leta 2015.
Kdaj bo aplikacija na voljo?
Aplikacijo naj bi najpozneje do 31.7.2020 posredovali v objavo v spletnih trgovinah Apple App Store in Google Play Store. Pred samo objavo bosta morala Google in Apple opraviti tehnične in varnostne preglede. Če bodo ti uspešni in popravki ne bodo potrebni, naj bi bila aplikacija v mobilnih knjižnicah z aplikacijami na voljo sredi avgusta 2020.
Foto print screenov: Ministrstvo za javno upravo