Fructal je kot prvi v Sloveniji napovedal uporabo embalaže rastlinskega izvora pridobljeno iz sladkornega trsa, ki je reciklabilen in naraven material. Fructal tako še dodatno zmanjšuje obremenitev okolja. V družbi bodo prve izdelke v novo embalažo začel polniti v avgustu, na policah trgovin pa bodo od septembra 2020.
Fructal prehaja na embalažo rastlinskega izvora
Polovico Fructalove embalaže predstavlja tetrapak (Tetra Pak) embalaža, ki jo je možno reciklirati, če je odločena v ustrezen zabojnik za ločevanje odpadkov. A pri Fructalu so se odločili storiti še korak naprej. Kot prvi v Sloveniji prehajajo na embalažo rastlinskega izvora t.i. plant based pakiranje, da bi še dodatno zmanjšali vpliv na okolje.
V novi embalaži najprej linija organskih izdelkov Fructal
Iz Fructala so sporočili, da bodo avgusta novo Tetrapack embalažo rastlinskega izvora začeli uporabljati na njihovo linijo organskih izdelkov. Tetrapackova embalaža rastlinskega izvora je embalaža, ki je narejena iz sladkornega trsa in jo je, tako kot obstoječo, možno popolnoma reciklirati. Embalaža Tetra Prisma (1 liter) z oznako Plant Based Packaging je narejena iz 84% materialov rastlinskega izvora. Tetra Edge (200 ml) z oznako Plant Based Packaging pa je v 78% narejena iz materiala rastlinskega izvora. Fructal bo pri embalaži rastlinskega izvora uporabljal tudi nove pokrovčke, ki so narejeni iz polimerov rastlinskega izvora.
Postopoma bodo nato pri vseh Fructal izdelkih, ki uporabljajo Tetra Prisma Aseptic 1000 Square in Tetra Brik Aseptic Edge 200 ml pakiranje začeli uporabljati embalažo iz naravnih materialov.
V letu 2021 Fructal začenja z uvedbo slamic iz materiala rastlinskega izvora
Fructal je sicer že leta 2015 s projektom »plastenka za plastenko« zaprl masni krog plastične embalaže, ki jo uporabljajo za svoje proizvode. Tako prek pooblaščene družbe Unirec zberejo vso odpadno plastiko, ki jo dajo na trg in konča v smeteh. To pomeni, da se velika večina Fructalove embalaže vrne v ponovno uporabo. Plastenke nato reciklirajo in pri izdelavi novih plastenk uporabijo 50% regranulata, to je snov, ki nastane ob recikliranju plastenk. Na tak način obremenitev okolja letno zmanjšajo za 434.000 km CO2. V letu 2021 pa bodo porabo novega plastičnega materiala še zmanjšali, saj načrtujejo uvedbo slamic iz materiala rastlinskega izvora.
Leta 2018 pa so Fructal v študiji o odpadni embalaži pohvalili tudi Ekoligi brez meja, ki so zapisali takole:
Iz odzivov je razviden še en vidik embalažne krize — podjetja v dobri veri zaupajo “svojim” shemam za ravnanje z odpadki, da bodo poskrbele za njihove izdelke po tem, ko postanejo odpadki. Ker pa razširjena odgovornost proizvajalca pri nas šepa, je v praksi velik manko njihove prisotnosti, proizvajalci pa se posvečajo predvsem lastni snovni učinkovitosti. Izpostavljajo načelno reciklabilnost nekaterih izdelkov, a le Fructal dejansko skrbi za ponovno uporabo svoje odpadne embalaže za izdelavo novih izdelkov…