Izstrelitev prvih slovenskih satelitov (Nemo HD in Trisat) na raketi Vega, ki je bila že mnogokrat preložena, nazadnje zaradi slabih vremenskih razmer, je zdaj predvidena za jutri, 2.9.2020 ob 3.51 (CET). Raketa Vega bo z izstrelišča v Francoski Gvajani v vesolje ponesla 53 majhnih satelitov iz 13-ih držav.
Izstrelitev je bila zopet preložena
Družba Arianespace je izstrelitev rakete zopet preložila. Tokrat je bil razlog orkan Mayask, ki ogroža zemeljsko postajo Jeju v Južni Koreji. Ta pa je nujno potrebna za sprejemanje telemetrijskih podatkov rakete. Novi predviden datum izstrelitve ni znan.
Izstrelitev slovenskih satelitov Nemo HD in Trisat
Izstrelitev rakete, ki bo v vesolje ponesla tudi dva slovenska satelita je bila nazadnje predvidena 29. junija 2020, a tako kot dan prej, zaradi višinskih vetrov, izstrelitev ni bila možna. Ker je bilo po nekaj neuspelih poizkusih potrebno napolniti baterije satelitov, je bilo tovorni del potrebno povsem razpakirati. Zato je prišlo do takšnega zamika. Polet misije Vega Flight VV16 bi se moral zgoditi že septembra lani, a je pri prejšnji izstrelitvi raketa Vega eksplodirala.
Družba Arianespace bo kot rečeno v vesolje tokrat z raketo Vega poslala 53 satelitov, 21-ih različnih strank. Hkrati pa bo to prva vesoljska misija, ki bo uporabila t.i. Vega Small Spacecraft Mission Service (SSMS), saj gre za Proof of Concept izstrelitev. Ta omogoča zlaganje satelitov z maso od 1 kg do 500 kg. Raketa Vega bo v sklopu misije VV16 tako ponesla 26 satelitov velikih 3U (1U je 10x10x10 cm), 12 satelitov velikosti 1/4U, 6 satelitov velikosti 6U, en satelit velikosti 2U in en satelit velikosti 1U.
Časovnica oddaje slovenskih satelitov
Oddaja satelita NEMO HD je predvidena 40m in 27s po izstrelitvi, satelit TriSat pa bo oddan 1 uro 42m in 16s po izstrelitvi. Zaključek misije VV16 je predviden 2 uri 4m in 26s po izstrelitvi. NEMO HD bo okoli Zemlje krožil na približno 515-ih kilometrih, prvi kontakt z zemeljsko postajo v Ljubljani in Pomjanu nad Koprom je predviden ob 10.43 po slovenskem času. Satelit TriSat, ki bo krožil na višini 530 kilometrov, pa naj bi prvi kontakt prek postaje v Mariboru vzpostavil ob 10.50.