Trgovine bodo ob nedeljah in praznikih v Sloveniji ponovno zaprte, saj so v državnem zboru RS sprejeli novelo Zakona o trgovini ZT-1B, ki v osnovi prepoveduje določitev obratovalnega časa prodajaln ob nedeljah in z zakonom odločenih dela prostih dnevih. Novela zakona pa predvideva nekaj izjem, ko bodo trgovine vseeno lahko odprte.
Izjeme, ki omogočajo odprte trgovine ob nedeljah in praznikih
Prodajalne na bencinskih servisih, mejnih prehodih, pristaniščih, letališčih, železniških in avtobusnih postajah ter v bolnišnicah
Trgovine, ki sodijo pod izjeme in bodo v nedeljo ter praznike lahko odprte so prodajalne s prodajno površino do 200 m2 na bencinskih servisih, mejnih prehodih, pristaniščih, letališčih, železniških in avtobusnih postajah ter v bolnišnicah. Prodajalne na bencinskih servisih, mejnih prehodih, pristaniščih, letališčih, železniških in avtobusnih postajah ter v bolnišnicah so določili tiste prodajalne, ki delujejo v okviru zaključenih območij le teh oz. njihovih zaključenih kompleksov. Prodajalne na mejnih prehodih pa so tiste, ki na območju mejnih prehodov za cestni promet prodajajo blago potnikom.
Prodajni prostor so posebej definirali
Prodajni prostor, ki se šteje v površino prodajalne, se šteje tudi ustrezno urejen prostor ali odprt prodajni prostor, kjer se blago neposredno prodaja. Vozne površine in površine na območju delovanja točilnih naprav in naprav za polnjenje rezervoarjev na bencinskih servisih, pa se ne štejejo v prodajni prostor.
Manjše prodajalne (200 m2) a z omejitvijo delavcev
Drugi sklop trgovin, ki bodo lahko odprte v nedeljo pa se nanaša na manjše trgovine s površino do 200 m2, a z omejitvijo delavcev, ki bodo ob nedeljah lahko delali. V teh trgovinah bodo delo ob nedeljah in praznikih lahko opravljali nosilci trgovinske dejavnosti ali zakoniti zastopniki oz. prokuristi pravne osebe, ki opravlja trgovinsko dejavnost. Delo pa bodo v teh trgovinah opravljali tudi dijaki, študentje in upokojenci.
Kdaj bo prepoved obratovanja trgovin v nedeljo začela veljati?
Novela Zakona o trgovini (ZT-1B) je bila sprejeta v državnem zboru. Pred objavo v Uradnem listu RS mora prestati še odločanje v državnem svetu. V primeru, da ga uspešno prestane, pa novela zakona začne veljati 15 dni po objavi v Uradnem listu RS.