Zoom, priljubljena storitev za konferenčne klice in organizacijo virtualnih dogodkov, s tem tednom postaja še nekoliko bolj varna. Zoom namreč uvaja celovito end-to-end šifriranje (E2EE) za vse uporabnike, tako tiste z brezplačnim računom, kot tiste s plačljivo naročnino.
Zoom s celovitim end-to-end šifriranjem (E2EE)
Naslednjih 30 dni bo storitev na voljo kot tehnični predogled, saj bo Zoom v tem času zbiral komentarje. Zoom je maja letos napovedal implementacijo end-to-end šifriranja, kar bo povečalo varnost same rešitve, saj se enkripcijski ključi generirajo na napravah uporabnikov in ne več na Zoomovih strežnikih. V tej prvi fazi lansiranja E2EE se morajo vsi uporabniki prijaviti prek Zoom aplikacije na računalniku, mobilne aplikacije ali Zoom Rooms. Druga faza integracije, ki bo prinesla boljše urejanje identitet in E2EE single sign-on (SSO), je načrtovana za leto 2021.
Da je Zoom konferenca izvedena s celovitim end-to-end šifriranjem (E2EE) šifriranjem, lahko uporabniki vidijo tako, da je v zelenem ščitu na levi strani okna tudi zaklenjena ključavnica.
Funkcionalnost je treba ročno vklopiti
Gostitelj je tisti, ki mora v nastavitvah vklopiti E2EE. To vrsto šifriranja pa je možno uporabljati na ravni računa, skupine ali uporabnika. Seveda morajo E2EE šifriranje vklopiti tudi vsi gostje. Žal pa trenutno v sklopu tovrstnega šifriranja Zoom ne ponuja določenih funkcionalnosti, ki so sicer na voljo. Med njimi so npr., da se lahko gost pridruži pred gostiteljem, snemanje v oblak, reakcije, privatni pogovor 1 na 1, glasovanje.