Danes, 22. oktobra obeležujemo evropski dan gluhoslepih, ki ga na pobudo EDbU (European Deafblind Union) z misijo za popolno socialno vključenost ljudi z gluhoslepoto v vseh evropskih državah obeležujemo od leta 2018. Evropski dan gluhoslepih je namenjen temu, da so ljudje z gluhoslepoto slišani v javnosti ter da družbo še posebej aktivno seznanijo z gluhoslepoto, s svojimi potrebami in sposobnostmi.
Prva pesniška zbirka osebe gluhoslepoto v Sloveniji
Združenje gluhoslepih Slovenije DLAN letošnji evropski dan gluhoslepih obeležuje z izdajo dveh knjig. Janko Plesec je kot prva oseba z gluhoslepoto v Sloveniji izdal samostojno pesniško zbirko Veseli vandrovček. Janko Plesec je pesmi pesnil in s pomočjo osebnih asistentk zapisoval vse od leta 2016.
Haptični način sporazumevanja z ljudmi z gluhoslepoto
Izšla pa je tudi knjiga Haptični način sporazumevanja z ljudmi z gluhoslepoto II dr. Simone Gerenčer Pegan v sodelovanju z ljudmi z gluhoslepoto. Haptični način sporazumevanja je del jezika gluhoslepih, ki temelji na dotiku. Gre za 113 znakov, ki se izvajajo na uporabnikovem hrbtu, ramenih in zgornjem delu nadlakti in mu prinašajo dodatne informacije o dogajanju v okolju. Knjigo so obogatili tudi s prevodom v angleški jezik in QR kodami, ki omogočajo enostavni ogled posnetka izvedbe haptičnih znakov. Od novembra 2020 pa bo knjiga dostopna tudi v brajici.
Prof. dr. Marko Stabej, slovenski jezikoslovec in predavatelj na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani je izdajo knjig pospremil z besedami:
Kako lepo in človeško je opazovati rast jezika iz dotika! Večina govorečih in slišečih se nas zateče k dotikom takrat, ko nam pravih besed, ki jih imamo ponavadi več kot na pretek, zmanjka. Osebam z gluhoslepoto pa so prav dotiki besedni mostovi za prenos sporočil in oblikovanje misli. Haptični način sporazumevanja za osebe z gluhoslepoto pomeni, da se lahko polnejše in enakovrednejše vključijo v čas in prostor sporazumevalnega trenutka.