Arnes je bil ta teden deležen kar nekaj kritike zaradi nedelovanja Arnes Učilnic, ki jih je Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport priporočilo kot primarno obliko šolanja od doma. V ponedeljek, 19.10.2020 se je namreč šola od doma začela za vse dijake ter osnovnošolce od vključno 6. razreda dalje. Žal pa so imeli v ponedeljek, torek in sredo težave z delovanjem rešitev, ki so jih šole uporabljale za šolo od doma.
Kaj je šlo narobe v ponedeljek, 19.10.2020?
Kot so že v ponedeljek zapisali pri Arnesu, je zaradi preobremenjenosti prišlo do izpada storitev Arnes učilnice in enotnega prijavnega sistema Arnes AAI. Težave v prijavnem sistemu so v roku dveh ur odpravili, a Arnes učilnice so še naprej delovale upočasnjeno. Po podatkih Arnesa je na ta dan Arnes Učilnice uporabljalo več kot 110.000 uporabnikov. Preobremenjenost storitve, hkrati jo je uporabljalo 26.000 uporabnikov, so rešili v popoldanskem času.
Sledila je nadgradnja strojne opreme
Arnes se je s težavami soočal že v prvem valu epidemije, ko je potekala šola od doma, zato so s strani države dobili 1 mio € za nakup strojne opreme, ki bo to težavo odpravila. Arnes je zavezan k javnim naročilom, zato je postopek trajal nekoliko dlje. Prav tako pa so na trgu težave z dobavo tovrstne opreme. Strojna oprema je zato prispela šele prejšnji teden, do razširitve infrastrukture pa je prišlo šele v ponedeljek ponoči.
Kaj se je zgodilo v torek, 20.10.2020?
Strojna oprema je bila v torek nadgrajena, in kot so pri Arnesu pojasnili za Uporabno stran, ta trenutno ne predstavlja kritične točke za zmogljivost rešitev, ki jih ponujajo. Druge vrste izziv je optimizacija delovanja same aplikacije, saj v širši regiji ne poznamo primera enako velike postavitve te platforme. Zato si pomagajo tudi s sodelovanjem s tujimi strokovnjaki. In prav težave zaradi velikosti Arnes Učilnic in napake v programski opremi, so v torek dopoldne povzročile nedelovanje Arnes Učilnic. Vse ostale storitve pa so delovale nemoteno.
V sredo, 21.10.2020 je prišlo še do DDoS napada
V sredo so Arnesove rešitve delovale, a je bilo nekaj kratkotrajnih težav, ki so jih v dopoldanskem času povzročili DDoS napadi ((Distributed Denial of Service) ali porazdeljena zavrnitev storitve)) na že tako obremenjene Arnes Učilnice. Prvi se je zgodil v času, ko velika večina učencev začne s poukom, a je bil na srečo dolg le okoli 15 minut. Kot so pojasnili pri Arnesu, so skupaj s SI-CERT še nekaj prihodnjih napadov uspešno blokirali. Hkrati pa so poudarili, da so zaradi DDoS napadov že podali prijavo kaznivega dejanja po 211. členu KZ-1 – napad na informacijski sistem.
Kako naprej?
Arnes je v prvih treh dneh šole od doma zabeležil več kot 56.000 hkratnih uporabnikov videokonferenc. V celotnem dnevu pa je bilo več kot 260.000 vstopov v skoraj 10.000 različnih videokonferenc. Povečana je tudi uporaba drugih storitev izobraževanja na daljavo, Arnes Zoom, e-pošta, portal Arnes Video in Oblak365. Arnes namreč podpira tudi AAI-prijavo v storitve Office 365 in MS Teams.
Za Uporabno stran so še dodali, da opremo kupujejo in načrtujejo tako, da jo je možno prerazporejati med različnimi storitvami, saj konfiguracijo lahko fleksibilno prilagajajo trenutnim potrebam. Če bo npr. v doglednem času res prišlo do drastičnega upada potreb po e-izobraževanju, bo Arnes s prerazporeditvijo opreme lahko prihranil pri bodočih načrtovanih investicijah, saj nudijo tudi raziskovalno infrastrukturo, ki ni odvisna od pandemije. Tako se bo kupljena oprema lahko uporabila tudi za tovrstne namene.
Foto: Vir