Da železniško omrežje v Sloveniji ni ravno najbolje pokrito z mobilnim signalom, je dokaj znano dejstvo. Razlogov za to je precej, veliko na to vpliva tudi konfiguracija terena po katerem so speljane proge. A AKOS je pri aktualnem mega »5G« razpisu za operaterje, ki dobijo frekvence v pasu 700 MHz FDD postavil zahtevo, po pokrivanju aktivnih železniških prog s potniškim prometom.
700 MHz pas je zelo primeren za pokrivanje težko dostopnih lokacij
AKOS na razpisu v frekvenčnem pasu 700 MHz podeljuje frekvence 700MHz FDD in 700 MHz SDL, a le pri prvih so zapisali obvezo glede pokrivanja. 700MHz FDD frekvenčni pas so razdelili na šest blokov po 2 x 5MHz. Glede na postavljene omejitve o kopičenju frekvenc, bosta Telekom Slovenije in A1 Slovenija lahko dobila po največ dva bloka, Telemach največ štiri, T-2 pa bi teoretično lahko dobil vse, saj trenutno nima frekvenc pod 1GHz.
Mobilni signal na vsaj 60% aktivnih železniških prog s potniškim prometom
AKOS je v razpisu glede pokrivanja pri operaterjih, ki bodo dobili vsaj en 700 MHz FDD blok, podal tri alineje, to pa so:
- 99% avtocest (AC) in hitrih cest (HC) ter prebivalstva Republike Slovenije,
- vsaj 60% glavnih in regionalnih cest I. in II. reda, 29
- vsaj 60% aktivnih železnic s potniškim prometom, pri čemer je pokrivanje znotraj vlakov v pristojnosti železniških deležnikov.
Kaj pomeni pokrivanje?
Da ne bi bilo nesporazumov, kaj pomeni pokrivanje, so v razpisu to posebej opredelili. Obveznost pokrivanja cest in železnic pomeni, da mora operater 90% časa dneva izven prometne konice (max 2 uri, ki jih operater sam določi) zagotavljati hitrost najmanj 10 Mbps download in 2 Mbps upload zunaj zgradb. Za zagotavljanje teh hitrosti lahko uporabi katerekoli frekvence, ki so mu na voljo.
Pri definiciji pokrivanja prebivalstva pa je tako, da operaterji, ki bodo imeli po zaključku te javne dražbe frekvenc manj kot 2×25 MHz spektra pod 1GHz morajo zagotavljati 10/2 Mbps. Tisti, ki bodo imeli vsaj toliko frekvenc, pa 30/3 Mbps. Že zdaj imata Telekom Slovenije in A1 Slovenija 2×25 MHz, Telemach bo to dosegel, če dobi vsaj en 700 MHz FDD blok. T-2 pa bi na javni dražbi moral dobiti kar pet blokov, da bi dosegel to drugo zahtevo. Tako da pri njih zahteve po 30/3 Mbps ni realno pričakovati
Do 31.12.2025 oz. do 31.12.2028
Zanimivo pa je, da je AKOS operaterjem zopet postavil kar precej dolg rok do katerega morajo zagotoviti to pokrivanje in hitrosti. Operaterji, ki trenutno imajo frekvence pod 1GHz, to so Telekom Slovenije, A1 Slovenija in Telemach, bodo morali zahteve izpolniti do 31.12.2025, če bodo seveda dobili katerega od 700 MHz FDD blokov. T-2, ki še nima frekvenc pod 1GHz pa bo, če bo te frekvence dobil, moral pokrivanje zagotoviti do 31.12.2028.