Slovenske železnice so na portalu eNaročanje objavile razpis za izvedbo gradbenih del in postavitev najmanj 120 samostojnih prodajnih mest (kartomatov) na najmanj 106-ih železniških postajah in postajališčih. Z dodatno opcijo pa bi lahko skupno postavili 156 kartomatov na vseh 142-ih železniških postajah in postajališčih. Rok za izvedbo prve faze je 14 mesecev od podpisa.
Kartomat – Slovenske železnice
V javnem razpisu so Slovenske železnice zapisale, da s projektom samopostrežnih prodajnih mest avtomatizirajo 24/7 prodajo vozovnic v železniškem prometu na različnih prodajnih mestih (večinoma železniških postajah). Hkrati pa želijo s tem omogočiti enotno uporabniško izkušnjo potnikom ter dopolniti svojo ponudbo z različnimi storitvami. Tako so med drugim navedli:
- Prodaja produktov tudi v digitalni obliki;
- Brezžični dostopom do interneta (Wi-Fi hotspot);
- Oglasno informativne vsebinami;
- Prodajo manjših fizičnih izdelkov (npr. SŽ in IJPP kartice).
Plačevanje na kartomatih z gotovino in plačilnimi karticami
Med razpisnimi zahtevami, ki so jih Slovenske železnice postavile so tri plačilne možnosti. Gotovina, kreditna kartica, in debetna kartica. Zapisali so še, da ob lansiranju predvidevajo, da bodo pri plačilnih karticah podpirali kreditni kartici Visa in Mastercard, med debetnimi pa Maestro. Zanimivo je, da kot pogoj niso dodali podporo še kakšni drugi globalni plačilni kartici, saj bi s tem predvsem tujcem olajšali plačevanje. Vsekakor pa ni izključeno, da bo na koncu podprta še kakšna druga kartica npr. DinersCard.
Kaj pa druge tehnične lastnosti, ki jih mora imeti kartomat?
Kartomati bodo glede na ostale kartomate, ki jih poznamo v Sloveniji, kar krepko opremljeni. Zaslon na dotik mora biti velik vsaj 20 inčev v HD ločljivosti in v razmerju 16:9 z vsaj 500 niti. Opremljen mora biti z vsaj 5MP kamero s samodejnim ostrenjem, senzorjem za zaznavo prisotnosti ljudi, možnostjo prodaje najmanj 12-ih različnih fizičnih produktov, pri vsakem vsaj do 10 pakiranj, izdajo plastičnih kartic (min dva izdajalnika s po 200 karticami). Vgrajen mora imeti tudi bralnik osebnih dokumentov, ki omogoča zajem osebnih dokumentov (potni list, osebna izkaznica, dovoljenje za prebivanje tujcev) in prepoznavanje z mehanizmi preverjanja ponarejenih dokumentov. Potem pa je tukaj še tiskanje različnih stvari. Na voljo mora imeti tiskanje kuponov in bonov s črtno kodo ali QR kodo in termalni tiskalnik.
Z uvedbo kartomatov primarna vozovnica postaja brezstična kartica
Slovenske železnice bodo s kartomati, ki bodo 24/7 prodajna mesta, kot primarne vozovnice uvedle brezstično kartico, ki jo uporabnik pridobi na kateremkoli SŽ prodajnem mestu, vključno s samopostrežnimi prodajnimi mesti. Dodatno bodo podprte tudi mobilne aplikacije na pametnih mobilnih napravah in papirne vozovnice za enkratno vožnjo. Kartica je lahko imenska ali neimenska. Na samopostrežnih prodajnih mestih bo omogočen prvi nakup in podaljševanje terminskih vozovnic po redni ceni (brez subvencije) in podaljševanje terminskih vozovnic po subvencionirani ceni. Prvi nakup subvencionirane vozovnice pa bo možen samo na prodajnih mestih zaradi potrebnih postopkov identifikacije.
Vozovnice v mednarodnem prometu se na kartomatih izpišejo v obliki, ki je oblikovana po predpisih mednarodnega transportnega komiteja UIC oz. standarda UIC 918.2 (Postavitve elektronsko izdanih potnih listin na zaščitenem papirju – RCT2 in RCCTS). Potnik lahko vozovnico, kupljeno na samopostrežnem prodajnem mestu, natisne ali pa se mu v elektronski obliki pošlje na mobilno napravo.
Kaj vse bomo lahko počeli na kartomatih, ki jih naročajo Slovenske železnice?
Iz zahtev, ki so jih postavile Slovenske železnice v razpisu bo kartomat kot samostojno prodajno mesto moral zagotoviti:
- Identifikacijo uporabnika
- Prodajo vozovnic SŽ v notranjem prometu
- Nakup produktov za mednarodni promet na papir v ustreznem formatu prodaje mednarodnih papirnatih vozovnic, in na mobilni aplikaciji
- Prodajo IJPP produktov
- Prodajo digitalnih izdelkov (npr. darilni boni)
- Prodajo manjših fizičnih izdelkov (npr. SŽ in IJPP kartice)
- Izdajo plastičnih kartic
- Prikaz oglasno informativnih vsebin
- Informiranje kupca (vsebina nakupa, zgodovina nakupa, dogodki, drugo obveščanje)
- Tiskanje listnih vozovnic z ustrezno varnostno zaščito (skladno z zahtevami zalednega SŽ ticketing sistema
- Plačilo s kreditnimi in debetnimi karticami ter gotovino
- Izbiro jezika (slovenščina/angleščina)
- Na kartomatu bo možno pridobiti tudi podatke o relacijah in voznih redih, možnih produktih in cenah
Najprej pilotna faza z 10 do 15 kartomati
Prva faza naročila s 120-imi kartomati na 106-ih postajah in postajališčih, ki zaključek izvedbenih del predvideva v 14-ih mesecih, bo imela pilotno fazo. V sklopu te faze bodo postavili najmanj 10 in največ 15 kartomatov polni funkcionalnosti. Iz razpisa izhaja, da bo naročnik (beri Slovenske železnice) zadnjo mikrolokacijo na kateri se bodo izvajala gradbena dela prevzel najkasneje 5 mesecev od dneva obojestranskega podpisa pogodbe. Vzpostavitev pilotnega sistema v polni funkcionalnosti (kompletna strojna in programska oprema, delujoč sistem) v skladu s potrjeno projektno dokumentacijo in prehod v enomesečno poskusno uporabo v produkciji pa najkasneje v 5-ih mesecih od dneva obojestranskega podpisa pogodbe.
Slovenske železnice bodo v redno uporabo v produkcijo prevzele vsa preostala samopostrežna prodajna mesta in sicer najmanj 10 samopostrežnih prodajnih mest mesečno.
Rok za oddajo ponudb za izvedbo del in dobavo kartomatov je 5.2.2021 do 12.00. Odpiranje prispelih ponudb bo 5.2.2021 ob 13.00.