Minimalna internetna hitrost v Sloveniji, ki mora biti kot univerzalna storitev zagotovljena vsem, bo s 13. aprilom 2021 višja. AKOS je namreč zvišal prenosno hitrost univerzalne storitve dostopa do interneta k uporabniku (download) na 10 Mbps ter od uporabnika (upload) na 1 Mbps. To pomeni, da mora vsakemu biti na voljo takšna hitrost, lahko pa naroči nižjo, če želi. Univerzalno storitev dostopa do interneta v Sloveniji zagotavlja Telekom Slovenije.
Minimalna internetna hitrost bo zdaj 10/1 Mbps
Trenutno velja, da je kot univerzalna internetna storitev vsakemu končnemu uporabniku v Republiki Sloveniji na lokaciji njegovega stalnega prebivališča na voljo 4Mbps download in 512 kbps upload. To je roko na srce v letu 2020 in 2021, ko se je ogromno ljudi »preselilo« na delo in šolo od doma, izjemno prepočasi. Predvsem na upload delu. 512 kbps je namreč krepko premalo za ustrezno videokonferenčno povezavo. AKOS je zato 12.2.2021 objavil novelo Splošnega akta o prenosni hitrosti, primerni za funkcionalen dostop do interneta. V katerem se 3. člen zdaj glasi
3. člen
(prenosna hitrost, primerna za funkcionalen dostop do interneta)
Prenosna hitrost, primerna za funkcionalen dostop do interneta, je 10 Mbit/s k uporabniku, od uporabnika pa 1 Mbit/s. Kot prenosna hitrost se šteje običajno razpoložljiva hitrost.
Kot razlog za dvig minimalne hitrosti, pa so pri AKOS-u zapisali, da so k temu botrovale spremenjene razmere na trgu in predvsem potrebe prebivalstva po večjih prenosnih hitrostih. Ker naj bi ta sprememba za sabo prinesla določene tehnične prilagoditve s strani Telekoma Slovenije, so vacatio legis postavili na 60 dni po objavi. Tako se bo akt začel uporabljati šele 13. aprila 2021.
Kdo je upravičen do univerzalne storitve in kako to storitev naroči?
Do univerzalne storitve so upravičeni vsi končni uporabniki, ki na lokaciji stalnega prebivališča ne morejo dobiti podobne ali boljše storitve po dostopni ceni na trgu. Plastično to pomeni, da pri nobenem operaterju ni možno naročiti dostopa do internata. V primeru, da izbrani operater odgovori, da nima tehničnih možnosti, da zagotovi ustrezen internetni dostop, se uporabnik lahko obrne na Telekom Slovenije. Telekom Slovenije je namreč tisti, ki je dolžan ponuditi vsaj univerzalno storitev. To je trenutno 4/0.512 Mbps od sredine aprila pa 10/1 Mbps. Telekom je dolžan opraviti priključitev praviloma v 15 dneh od sklenitve pogodbe o naročniškem razmerju. Skrajni rok pa je 30 dni, razen v primeru izrednih razmer.