Pnevmatikam večinoma pozornost posvečamo zgolj 2x letno in to je takrat, ko skladno z zakonsko zahtevo letne zamenjamo z zimskimi ali obratno. Ker so pnevmatike edini stik vozila s cestiščem, pa bi jim morali nameniti precej več pozornosti. Pravilna uporaba pnevmatik namreč podaljša njihovo življenjsko dobo. Tako porabimo manj naravnih virov in ustvarimo manj odpadkov.
Kako podaljšamo življenjsko dobo pnevmatik?
Življenjska doba pnevmatik je odvisna od kar nekaj različnih dejavnikov. Goodyearovi strokovnjaki so pripravili nekaj enostavnih nasvetov, ki jih lahko upošteva prav vsak. Na tak način je moč privarčevati in hkrati prispevati k varovanju okolja.
Ustrezna raven tlaka v pnevmatikah
Najbolj osnovna skrb za pnevmatike se prične pri preverjanju ustrezne ravni tlaka. Ta pomembno vpliva na varnost, vozne lastnosti, obrabo pnevmatik in porabo goriva. Zaradi prenizkega tlaka prihaja do pregrevanja pnevmatik in posledično do večje porabe goriva. Pri previsokem tlaku pa se poveča občutljivost na cestne ovire in poslabša udobje v vožnji. Posledica obeh odstopanj pa povzroči hitrejšo in nepravilno obrabo pnevmatik. Marsikatero novejše vozilo je opremljeno z elektronskim sistemom za nadzor tlaka (TPMS), a je tlak vseeno priporočljivo preveriti tudi z ročnim merilnikom. Priporoča se, da tlak v pnevmatikah preverimo vsaj 1x mesečno in pred vsakim daljšim potovanjem.
Pregled tekalne plasti pnevmatike
Pregled tekalne plasti pnevmatike je naslednja stvar, ki jo je smotrno redno pregledovati. Pozorni moramo biti na obrabo in na morebitne tujke, ki so se zagozdili, pa tudi na stanje središčnih in zunanjih robov pnevmatike. Običajno se pnevmatike na sprednjih kolesih obrabljajo drugače kot na zadnjih. Zato se pri določenih pnevmatikah in določenih vrstah vozil priporoča redna rotacija. Tako prispevamo k enakomernejši obrabi in posledično daljši uporabi pnevmatik. Pri neenakomerni obrabi in morebitnem zanašanju vozila na eno stran ali tresenju volana, pa bo potrebno izvesti optično nastavitev koles ali centriranje.
Prilagoditev načina vožnje
Sunkovito pospeševanje in zaviranje, hitra vožnja čez hitrostne ovire in udarne jame, povzroča obrabo in poškodbo pnevmatik. Če želimo podaljšati življenjsko dobo pnevmatik, je treba stremeti k bolj umirjenemu slogu vožnje.
Pravilna izbira pnevmatik glede na letni čas
Zelo pomembno je tudi, da so na vozilu nameščene pnevmatike, ki ustrezajo letnemu času in temperaturam. Zimskih pnevmatik v nobenem primeru ne smemo uporabljati poleti, saj so te namenjene nižjim temperaturam, pri višjih pa se hitreje obrabijo in predvsem nudijo slabši oprijem. To pa se na koncu pozna pri daljši zavorni poti. Zaradi pregrevanja se poslabšajo lastnosti gumene zmesi in poškodujejo lamele na tekalni plasti, zaradi večjega kotalnega upora pa se poveča tudi poraba goriva. Pnevmatike pri katerih je uporabljena najnovejša tehnologija zagotavljajo tudi več prevoženih kilometrov. Goodyearovi strokovnjaki so tako izpostavili novo letno pnevmatiko Goodyear EfficientGrip Performance 2, ki omogoča 20% oz. 11.000 km več prevoženih kilometrov kot naslednja najboljša konkurenčna pnevmatika na testu.
Ko je pnevmatika izrabljena, poskrbimo za reciklažo
Vsaka pnevmatika se enkrat izrabi. Ko se to zgodi, moramo poskrbeti za njeno reciklažo ali ponovno uporabo. V Evropi se vsako leto reciklira ali ponovno uporabi več kot 3 mio ton izrabljenih pnevmatik. Da bomo čim manj onesnaževali okolje, je treba izrabljene pnevmatike predati pri vulkanizerju ali jih odpeljati v zbirni center, kjer bodo poskrbeli za nadaljnjo obdelavo.