Trgovine ob nedeljah ostajajo zaprte, je odločilo Ustavno sodišče, saj Zakon o trgovini in njegova novela, ki je dodala prepoved obratovanja ob nedeljah, ni v neskladju z Ustavo Republike Slovenije. Gre za novelo Zakona o trgovini (ZT-1B), ki je bila objavljena 9.10.2020 in je začela veljati 15. dan po objavi. Pobudniki ocene ustavnosti pa so bili Magistrat International, Fama Trend, VM5 in Intersport ISI.
Trgovine so ob nedeljah lahko zaprte
Novela zakona je spremenila 8. člen v katerega je dodala pet novih odstavkov. Tretji odstavek se glasi »Trgovec ne sme določiti obratovalnega časa prodajaln ob nedeljah in z zakonom določenih dela prostih dnevih«. V vseh ostalih štirih pa so izjeme, ko so trgovine ob nedeljah in praznikih vseeno lahko odprte. Z danes, 7.5.2021 objavljeno odločitvijo (Odločba Ustavnega sodišča št. U-I-446/20, U-I-448/20, U-I-455/20, U-I-467/20 z dne 15. 4. 2021) so trgovine ob nedeljah in praznikih še vedno lahko odprte. To namreč ne posega v svobodno gospodarsko pobudo. Prav tako tudi ne gre za omejevanje konkurence, je odločilo Ustavno sodišče RS.
Na Ustavnem sodišču so zapisali:
Urejanje obratovalnega časa namreč pomeni le način uživanja lastnine, za katerega obstajajo razumni razlogi, tj. varstvo otrok in družinskega življenja ter zagotavljanje tedenskega počitka delavcev, ki so v razumni zvezi s socialno funkcijo lastnine, ki jo poudarja Ustava.
Trgovine, ki so lahko odprte ob nedeljah in praznikih
Izjeme, ko so trgovine lahko odprte ob nedeljah in praznikih, lahko najdete v TEM članku.
Kaj so zapisali v odločbi?
Na drugi strani lahko delavci, zaposleni v trgovinski dejavnosti, ob nedeljah in praznikih ter dela prostih dnevih uživajo počitek in prosti čas ter uresničujejo svojo pravico do družinskega življenja. Še več, ko gre za določanje obratovalnega časa na praznične dni, gre za nalogo države, da zaradi javnega, državnega interesa zagotovi praznovanje praznika, s čimer ga hoče tudi povzdigniti, utrditi njegov pomen. Ker je zakonodajalec določil tudi izjeme, ko omejitev obratovalnega časa ne velja, pa je upošteval tudi, da je treba v določenih primerih v večji meri upoštevati interese potrošnikov kot interese zaposlenih pri trgovcu. Tak primer je denimo oskrba na določenih posebnih lokacijah, vendar v (prostorsko) omejenem obsegu, s čimer se upošteva tudi interes zaposlenih pri trgovcu.
Glede na navedeno izpodbijana ureditev ne posega prekomerno v pravico do svobodne gospodarske pobude iz prvega odstavka 74. člena Ustave.