Bankarium, Muzej bančništva Slovenije se danes, 19.6.2021 v sklopu Poletne muzejske noči odpira na Čopovi ulici v Ljubljani. V delu prostorov nekdanje Mestne hranilnice ljubljanske je zdaj muzej bančništva, ki prikazuje bančno dediščino na Slovenskem vse od leta 1820 pa do danes.
Bankarium je odprt od torka do nedelje od 10.00 do 18.00. Cena vstopnice za odrasle je 8€, za otroke, dijake, študente in vse ostale upravičene do znižane vstopnice pa 4€. Vstop na kulturne dneve (8.2., 18.5., 19.6., 31.10., 3.12.) je brezplačen. Prav tako imajo brezplačen vstop predšolski otroci, invalidi in vodniki.
Bankarium, Muzej bančništva Slovenije
Veličastna secesijska zgradba v kateri je najstarejša delujoča bančna poslovalnica v Slovenji, ta namreč deluje že vse od leta 1905, je zdaj tudi dom muzeja bančništva Slovenije, ki sliši na ime Bankarium. Irena Čuk, direktorica neprofitnega NLB Zavoda za upravljanje kulturne dediščine, ki upravlja Bankarium, je pojasnila, da je bila ideja o muzeju pravzaprav ideja strank. Ko je NLB razmišljal o premestitvi poslovalnice Mestne hranilnice ljubljanske na Čopovi ulici v Ljubljani iz prvega nadstropja v pritličje, so naredili tržno raziskavo. Ta pa je pokazala, da si stranke na tem mestu želijo muzej bančništva.
Ideja o bančnem muzeju je dozorela, ko je leta 2018 Ministrstvo za kulturo RS kulturno dediščino, s katero upravlja zavod, razglasilo za pomembno nacionalno bogastvo Slovenije. Blaž Brodnjak, predsednik sveta NLB Zavoda za upravljanje kulturne dediščine je ob odprtju Bankariuma povedal:
Slovenci smo lahko ponosni na svojo bančno zgodovino. Malokdo to ve, ampak z razvojem bančništva smo začeli sočasno, kot v drugih evropskih državah. Naša prva denarna institucija, leta 1820 ustanovljena Kranjska hranilnica, je bila denimo šele druga v takratni Avstro-ogrski. In bolj kot se je razvijalo bančništvo, bolje je lahko podpiralo gospodarstvo in hitreje je lahko to rastlo, s tem pa se je razvijala in napredovala tudi družba.
Kaj ponuja muzej Bankarium?
Obiskovalci se bodo v muzeju v multimedijskem uvodu najprej seznanili s pet tisoč let dolgo zgodovino bančništva. Za začetek bančništva na Slovenskem pa štejemo leto 1820, ko so ustanovili prvo finančno institucijo – Kranjsko hranilnico, ki je samostojno delovala 125 let. V 200 letih so pri nas nastale še druge hranilnice, kreditne zadruge in banke, ki so predstavljene v Bankariumu. Dvestoletna zgodovina bančništva je prikazana tudi z denarjem iz različnih obdobjih in njegovo kupno močjo v času njegove veljave. V Sloveniji smo od leta 1820 do danes zamenjali kar devet valut.
Šparovčki, ki marsikoga popeljejo v mladost
Bankarium bo marsikoga popeljal v otroštvo, saj so razstavljeni stari in sodobni hranilniki. Legendarni hranilnik v obliki pikapolonice v številnih barvah pa je v muzejski trgovini možno tudi kupiti. Stopiti bo moč v ozadje treh bančnih okenc. Prvo je iz obdobja secesije, saj gre za repliko bančnega okenca, ki je v Mestni hranilnici ljubljanski stalo od leta 1905, ko so to bančno institucijo odprli, in je bilo v uporabi do leta 1938. Poleg tega si je mogoče podrobno ogledati tudi okenca iz socializma in sodobnosti.
Najstarejši eksponat je iz leta 1820
Kot so pojasnili v Bankariumu, je njihov najstarejši eksponat iz leta 1820. Gre za značko Ljubljanske (Kranjske) hranilnice, ki je nastala med letoma 1820 in 1845 in je del Muzejske zbirke NLB. Značko so gospodje najverjetneje uporabljali na pohodnih palicah.
Drobovje bankomata in skrivnosti trezorja
Prav vsi smo se že srečali z bankomatom, a redko kdo je videl njegovo notranjost. V Bankariumu bo tako možno pogledati v notranjost bankomata. Prav tako pa bo moč vstopiti tudi v trezor, ki je pred tremi leti še deloval, in si od blizu ogledati sefe ter vrednosti, ki jih hranijo v njih. Obiskovalci bodo ogled zaključili v finančnem labirintu, pravi zakladnici bančnega znanja, v katerem bodo odrasli in mladi spoznali pravila upravljanja osebnih financ.