Epidemija koronavirusa COVID-19 je skoraj zagotovo najbolj udarila letalski promet. Zaradi prizemljitve letal v letu 2020 so turisti in poslovneži ostali doma. Spremljanje okrevanja globalnih potovanj pa je fokus Mastercard raziskave Recovery Insights: Ready for Takeoff?, ki so ga pripravili pri Mastercard Economics Institute.
Skok za nekaj let v prihodnost, a ne v letalskem prometu
Epidemija je pospešila marsikatere trende, ki so se že nakazovali, predvsem v digitalizacijo je katapultiralo nekaj let v prihodnost. Žal pa to nikakor ne velja za potovanje. Udarec, ki ga je epidemija v letu 2020 zadala globalnemu letalskemu prometu, je industrijo vrnil za 15 let nazaj. Z globalno dostopnostjo cepiva so države počasi začele sproščati omejitve in potovanj željni prebivalci hitijo izkoristiti zamujeno.
Z odpiranjem mej počasi raste tudi turizem
Odpiranje državnih mej počasi prebuja tudi mednarodni turizem. Maja 2021 je bila globalno zabeležena 4.5x hitrejša rast rezervacij počitniških poletov glede na pretekle mesece. Glede na januar je bilo število rezervacij skoraj podvojeno. A kot ugotavlja raziskava, se na nekaterih potnih listih vseeno nabira prah. Zgolj ena petina držav je zabeležila 90% predpandemično raven domačih letalskih aktivnosti. V nekaterih državah, med njimi v ZDA (103%), Italiji (103%), Španiji (132%), Franciji (115%) in Avstraliji (116%), beležijo več domačih letov. Med tem ko v Kanadi, Tajskem in Novi Zelandiji beležijo le drobec predpandemičnih domačih letov.
Bricklin Dwyer, glavni ekonomist pri Mastercard in vodja Mastercard Economics Institute je povedal:
Čeprav je bilo na številnih trgih moč zaznati impresivno okrevanje domačih letov, do okrevanja ne bo prišlo čez noč. Pandemija je potrošnjo v tej industriji namreč čez noč vrnila na raven izpred 15 let.
Zaradi priljubljenih potovanj po cesti rast povpraševanja po gorivu
Potovanja po cesti so v letu 2020 postala velik hit in ta se tudi v letošnjem letu nadaljuje. Poročila kažejo, da je povpraševanje po lokalnih potovanjih in manj znanih lokacijah veliko. V ZDA ljudje celo v večji meri uporabljajo avtomobile za potovanje po državi. 25% najetih avtomobilov uporabniki namreč izkoristijo za potovanja med zveznimi državami. Zanimiv pa je tudi podatek, da je globalno povpraševanje po gorivu 13% višje kot v vrhu leta 2019.
Poslovni turizem za počitniškim zamuja za približno štiri mesece
Globalni poslovni turizem, tako kot počitniški, okreva, a počasneje. V Avstraliji so letalske rezervacije s strani korporacij na 80% glede na čase pred COVID-om, v ZDA pa so na polovici. Je pa tako, da globalni poslovni turizem za počitniškim, na lokacijah, kjer se potovanja krepijo, zaostaja za približno štiri mesece.
Omejitve so pospešile 10 zanimivih potovalnih koridorjev
Ker je odpiranje državnih mej za tuje državljane potekalo postopoma in zelo različno od države do države, so se koridorji turistov temu ustrezno prilagodili. Tako so npr. nekateri odprti koridorji zabeležili višje številke kot pred pandemijo. Takšni primeri koridorjev so med Avstralijo in Novo Zelandijo ter med ZDA in Latinsko Ameriko in Karibi.
Pred novimi podvigi ljudje investirajo vase
V raziskavi so se dokopali še do ene zanimive ugotovitve. Preden se ljudje ponovno podajo na nove podvige in po koronski zaprtosti ponovno odpotujejo, investirajo vase. Tako je v zadnjem letu za kar 75% poskočila prodaja tupejev in lasulj glede na predpandemično obdobje. Prav tako se je povečala prodaja v lepotnih salonih. Za 62% je zrastla prodaja v trgovinah s kolesi, za 30% pa pri prodajalcih čolnov.