Drožnik je nov Žitov kruh pripravljen z drožmi oz. divjim kvasom. Pekovski kvas so namreč začeli uporabljati šele v sredini 19. stoletja. V osnovi gre za kislo testo, ki nastane zgolj iz dveh sestavin, saj potrebujemo le kakovostno moko in vodo. V primernem okolju se s pomočjo mikroorganizmov sproži naravni postopek fermentacije.
Drožnik kruh Žito
Pri Žitu so pojasnili, da so se že leta 2018 lotili priprave povsem novega kruha. Kolebali so med različnimi pripravami in sestavami kruha. Ker pa je v času epidemije COVID-a krepko poskočilo zanimanje za pripravo kruha z drožmi, je bila odločitev na koncu precej logična. Pri razvoju Drožnika so izvedli več kot 100 industrijskih in več kot 50 laboratorijskih poskusov. Na koncu pa so naredili tudi interno testiranje pri svojih zaposlenih, ki so izbirali med tremi različicami kruha z drožmi.
Želeli smo pripraviti kruh, ki so ga poznale naše babice
Rok Cankar je pojasnil, da so ugotovili, da imamo Slovenci nekoliko raje slajši okus in ne tako izrazito kiselkast, kot je to pri kruhu pripravljenem z drožmi. Prav tako so se odločili tudi za nekoliko manjšo gramaturo kruha. Zato je Drožnik 400g kruh. Izdelan je iz lokalnih sestavin in po receptu velikih mojstric – gospodinj.
Rok Cankar, direktor marketinga za pekarstvo v Žitu je povedal:
Z drožmi obujamo tradicijo in način priprave kruha, kot so ga poznale naše babice ter oživljamo idejo, da je za pripravo kruha potreben čas, potrpežljivost in veliko pozornosti.
Kruh Drožnik nastaja med 30 in 35 urami
Za pripravo kruha so torej uporabili dokaj splošen recept, ki pa so mu dodali nekaj skrivnosti. Temperaturni režim, ki so ga pri Žitu izbrali, se giblje med sobno temperaturo in temperaturo hladilnika. Postopek priprave tega kruha poteka med 30 in 35 urami. Zames in osveževanje droži se pripravlja z ročnim dodajanjem moke in vode. Testo in droži pa mešajo z mešalcem. Deljenje in oblikovanje testa nato ponovno poteka ročno. Prav tako ročno poteka prenašanje oblikovanih kosov testa na dolgotrajno vzhajanje. Peki kruh Drožnik na koncu ročno zarežejo in položijo na tekoči trak. Peka poteka v šamotno kamenih pečeh, ki oponašajo peko v krušni peči.
Podaljšana svežina kruha
Zaradi samega načina priprave in izdelave kruha Drožnik ima ta podaljšano svežino. Hkrati je bolj obstojen, je polnega okusa in se ne drobi. Ker se je razgradnja škroba že izvedla pri nastajanju kruha, je kruh z drožmi lažje prebavljiv.