Prekinitev izolacije COVID-19 je od ponedeljka, 24.1.2022 možna po 7 dneh in tako ni več nujno, da traja 10 dni. Predčasna prekinitev izolacije po sedmih dneh in tako predčasno prenehanje izolacije (pri zaposlenih to pomeni konec bolniškega staleža), je nekaj kar bo najverjetneje izkoristil marsikdo. Zaradi nove različice COVID-19 omikron, ki ima krajšo inkubacijsko dobo in ga osebe tudi prebolevajo z lažjimi simptomi, so omogočili prekinitev in skrajšanje samoizolacije iz 10 na 7 dni.
Predčasna prekinitev izolacije COVID-19 ob izpolnjevanju pogojev
V izolacijo oz. samoizolacijo je poslana oseba pri kateri se dokaže okužba s COVID-19. To je tudi razlika od karantene v katero so poslane osebe, ki so z okuženo osebo v tesnem stiku. Karantena vedno traja 7 dni, pri izolaciji pa ta praviloma traja 10 dni in se lahko skrajša na 7 dni. Za prekinitev izolacije je treba izpolniti dva pogoja:
- Brez vročine in brez drugih simptomov COVID-19 24 ur pred zaključkom izolacije
- Hitro antigensko testiranje na eni od točk za testiranje (negativni rezultat)
Predčasno prekinitev izolacije zaradi okužbe s COVID-19 lahko za do 3 dni skrajšamo, če 24 ur pred potekom sedmih dni nimamo simptomov COVID-19 in nimamo vročine. Seveda pa ne smemo jemati antipiretikov. To so zdravila za zniževanje povišane telesne temperature. Drugi pogoj pa je negativnih hitri antigenski test (HTAG) na eni od točk za testiranje opravljen sedmi dan karantene. Tukaj samotestiranje ne pride v poštev.
Od kdaj se šteje izolacija COVID-19?
Od kdaj se šteje izolacija, je vprašanje, ki si ga bo marsikdo postavil. Odgovor pa je odvisen od tega, ali gre za simptomatsko ali asimptomatsko okužbo. Kot prvi dan izolacije COVID-19 pri osebi brez simptomov štejemo dan pozitivnega PCR testa. Osebe z bolezenskimi znaki, pa kot prvi dan štejejo tisti dan, ko so prvi dan imele simptome COVID-19.
Tako lahko oseba, ki je bila 7 dni v izolaciji opravi hitri antigenski test in če je ta negativen, hkrati pa zadnjih 24 ur oseba ni imela simptomov COVID-19 izolacijo prekine. Če je oseba zaposlena in je bila odprta bolniška, lahko zdravnik predčasno zaključi bolniški stalež. Če oseba ni negativna, ali pa je še imela simptome, pa se lahko testira še 8 in/ali 9 dan. Z 10. dnem pa se bo izolacija samodejno zaključila.
Katere osebe izolacije ne morejo predčasno prekiniti?
Možnost predčasne prekinitve izolacije je v osnovi dana čisto vsem, a so vseeno predvideli nekaj zelo ozkih izjem. Tako prekinitev ni možna v primeru, ko gre za hudo imunsko oslabljeno osebo (npr. imunska bolezen ali kemoterapija). Prav tako predčasna prekinitev ni možna v primeru, ko je oseba imela težji potek bolezni. Pri teh osebah se namreč virusna faza lahko podaljša tudi na 20 dni ali celo več tednov.