Xiaomi 11T je skupaj z 11T Pro prvi telefon, pri katerem je Xiaomi opustil Mi v imenu svoje linije telefonov višjega in srednjega višjega razreda. Xiaomi 11T tako sodi v srednji višji razred. Prinaša pa kar nekaj lastnosti, ki jih imajo telefoni višjega razreda. Zagotovo so to 6.67 inčni Amoled zaslon s 120Hz osveževanjem, 108MP primarni fotoaparat in vzdržljiva 5.000 mAh baterija s 67W hitrim polnjenjem.
Xiaomi 11T pa žal nima brezžičnega polnjenja, super hitrega 120W polnjenja, Dolby Vision podpore, optične stabilizacije in optičnega zooma pri fotoaparatu in IP68 certifikata. Ima pa zato zelo dobro razmerje med ceno in kakovostjo, kar bo marsikoga prepričalo v nakup telefona Xiaomi 11T.
Xiaomi 11T prinaša 67W polnjenje in dobro avtonomijo s 5.000 mAh baterijo
Xiaomi je pri telefonu 11T ponudil 5.000 mAh baterijo, kar je nekoliko več od konkurenčnih modelov. Zato uporabnik upravičeno pričakuje zelo dobro avtonomijo delovanja in ni razočaran. Model 11T Pro ima enako baterijo, a prihaja tudi z energijsko bolj požrešnim Snapdragon procesorjem Xiaomi je v 11T vgradil 6nm procesor MediaTek MT6893 Dimensity 1200 5G, ki se pri avtonomiji izkaže kot veliko boljša izbira. Tako telefon Xiaomi 11T z lahkoto zdrži dva dni uporabe, seveda, če ostanemo pri 60Hz osveževanju zaslona. Prehod na 120Hz je nekoliko manj prizanesljiv do baterije.
Žal bodo naprednejši uporabniki pogrešali brezžično polnjenje, a 67W hitro polnjenje z veseljem izkoristili. V škatli je namreč priložen super hitri 67W polnilec (5-20V in 6.2-3.25A). Polnjenje od 0% do 100% je v približno 40 minutah. Xiaomi pri 11T Pro sicer omogoča 120W polnjenje, a je 67W dovolj tudi za potrebe bolj zahtevnih uporabnikov.
Svetel zaslon, ki je viden tudi ob direktni sončni svetlobi
Xiaomi se je pri 11T odločil za precej klasični dizajn, ki ga delno pogojuje tudi velika baterija. Telefon tako meri 164.1 x 76.9 x 8.8mm, njegova teža pa je 203g. Na sprednji strani telefon ponuja 6.67 inčni Amoled zaslon s 120Hz osveževanjem, 1B barvno podporo, HDR10+ in ločljivostjo 1080×2400 pik. Svetilnost zaslona je po Xiaomijevih specifikacijah 800 nitov in v 1000 nitov v vrhu. Pri direktni sončni svetlobi je zaslon dobro viden. Sprednja stran je zaščitena s Gorilla Glass Victus, rob je aluminijast, zadnji del pa je prav tako steklen.
V sredini zaslona ima Xiaomi 11T krožni izrez za 16MP selfi kamero, rob zaslona je rahlo zaobljen, sam zaslon pa ne sega čisto do roba telefona. Čitalec prstnih odtisov je vgrajen v tipko za prižiganje in ugašanje na desni strani telefona. Deluje izjemno hitro in natančno. Nad tem gumbom je gumb za uravnavanje glasnosti, na spodnjem robu so podajalnik za dual-SIM, primarni mikrofon in eden od zvočnikov. Drugi se nahaja na zgornjem robu, saj Xiaomi 11T ponuja stereo zvok z Dolby Atmos podporo.
Relativno velik, a prijetno in varno sedi v roki
V primeru barvne različice Meteorite Gray, ki je bila na testu, je pod steklom imitacija ščetkanega aluminija. Telefon Xiaomi 11T tako deluje kakovostno in robustno, a hkrati ni med ravno najmanjšimi. Sami izvedbi je morda moč zameriti to, da se na ohišju zelo enostavno poznajo čisto vsi prstni odtisi. Ker pa je v škatli priložen tudi transparentni ovitek, se ta težava z lahkoto reši. Fotoaparati na zadnji strani so dvostopenjsko izbočeni, a to ni moteče. Certifikat IP53 zagotavlja zaščito pred prahom in kapljicami vode, kar je nižji razred vodoodpornosti. Tako da gre tukaj za zaščito pred vodo, ki nastaja zaradi potenja in dežne kapljice.
Android 11 (MIUI 12.5), a kmalu prihaja Android 12 (MIUI 13)
Xiaomi 11T prihaja s prednaloženim operacijskim sistemom Android 11 in MIUI 12.5 preobleko. Je pa praktično pred vrati predstavitev MIUI 13 preobleke, ki prinaša tudi nadgradnjo na Android 12, ki bo ena od treh večjih nadgradenj operacijskega sistema, ki jih je Xiaomi obljubil za ta telefon. MIUI 12.5 prinaša številne spremembe klasičnega Androida, a hkrati omogoča kar nekaj prilagoditev, s katerimi lahko te spremembe vrnemo nazaj. Med drugim je možno stil nadzornega centra z deljeno levim in desnim delom statusne vrstice spremeniti nazaj na enotno statusno vrstico.
Xiaomi velik poudarek daje temam, namenil jim je samostojno aplikacijo »Teme«. Prav tako imajo svoji aplikaciji za predvajanje glasbe »Glasba« in videa »Mi Video«. Aplikacija »Varnost« skrbi za nadzor na varnostjo in optimalnim delovanjem telefona. Omogoča varnostno skeniranje, uravnavanje porabe baterije, urejanje podatkov, sproščanje RAM-a in podobno. Med zanimivimi aplikacijami pa je zagotovo tudi Mi Daljinec, ki s pomočjo IR oddajnika na zgornjem robu telefona omogoča uporabo telefona kot daljinec za različne naprave.
Fotoaparat
Xiaomi 11T ponuja tri fotoaparate, 108MP primarni, 8MP ultraširoki in 5MP makro. Pri primarnem gre za 108MP Samsung ISOCELL HM2 1/1.52″ tipalo z 0.7µm veliko piko s funkcijo združevanja v eno 2.1µm. Na voljo je Phase Detection Autofocus (PDAF), žal pa nima optične stabilizacije. Širokokotni je 8MP Sony IMX355 s f/2.2 lečo in fiksnim fokusom. Makro pa je 5MP Samsung S5K5E9 1/5″ z 1.12µm veliko piko in samodejnim ostrenjem, ki omogoča zajem iz razdalje od 3 do 7 cm. Sam vmesnik fotoaparata je klasičen in preprost za uporabo. Fotografije v polni 108MP ločljivosti so dobre, prav tako je tudi pri tistih narejenih z ultra širokim fotoaparatom (0.6x zoom).
Nekoliko pa se zaplete pri zoomu. Xiaomi v 11T namreč ni vgradil posebne telefoto kamere z optičnim zoomom. Posledica tega je tudi to, da osnovna zoom funkcionalnost omogoča zgolj 2x zoom. Izbrati je možno med 0.6x, 1x in 2x. Dvoklik na eno izmed opcij pa odpre skalo z možnostjo do 10x zooma. Zaradi procesorskih omejitev Xiaomi 11T pri snemanju videa omogoča 4K s 30 slikami na sekundo. Tako npr. ni na voljo 8K videa ali pa 4K s 60 slikami na sekundo. Sami videi v 4K snemani s primarnim fotoaparatom (1x zoom) pa so zelo dobri za telefon svojega razreda.
Za zaključek
Priporočena maloprodajna cena za Xiaomi 11T je okoli 600€ za različico z 256GB spomina in 8GB RAM-a. Kot prednosti je vsekakor moč izpostaviti svetel zaslon, dobro avtonomijo, podporo za hitro polnjenje in dobro dnevno in nočno fotografijo s primarnim in širokokotnim fotoaparatom. Največja kritika pri 11T pa najverjetneje leži v dejstvu, da nima namenskega telefoto fotoaparata z optičnim zoomom ter optične stabilizacije pri primarnem fotoaparatu, a nekaj mora ostati tudi za najvišji cenovni razred. Zaradi boljše avtonomije in zelo malo razlik, se bo marsikdo celo raje odločil za 11T namesto 11T Pro, kar ni ravno pogosto.