Dan varne rabe interneta letos obeležujemo 8. februarja 2022. Posvečen bo temi spletnih prevar, zavajanj in neresničnih vsebin na spletu, ki imajo negativne vplive na mlade uporabnike. A1 Slovenija s kvizom Spletne brihte izobražuje o varni rabi interneta in mlade želi spodbuditi k razmišljanju o nevarnostih na spletu.
Spletne brihte je A1 Slovenija izpopolnil na podlagi mednarodne raziskave Digitalno življenje otrok v času korone
Kviz Spletne brihte je nadgradnja istoimenskega projekta, ki ga je A1 Slovenija pripravil v sodelovanju z zavodom Varni internet. Izpopolnili pa so ga na podlagi rezultatov mednarodne raziskave Digitalno življenje otrok v času korone (Kids’ Digital Lives in Covid-19 Times). V raziskavo so bili vključeni tudi slovenski otroci in starši. Ta je preučevala koristi in tveganja uporabe spleta pri mladih. Dan varne rabe interneta 2022 bo osvetlil perečo tematiko zavajajočih vsebin, neresničnih informacij, spletnih prevar in škodljivih izzivov, s katerimi se mladi vsakodnevno srečujejo na spletu. Ti dogodki imajo negativne posledice na njihovo duševno in fizično zdravje, vedenje in samopodobo.
Zavod Varni internet je lani so na 173 delavnicah o varni rabi spleta in digitalnih tehnologij izobrazili več kot 3000 osnovnošolcev, letos pa se jim bo pridružilo več kot 4000 mladih. Dejan Turk, predsednik uprave A1 Slovenija in A1 Srbija je povedal:
Tudi sam sem starš, zato razumem skrb zaradi pretirane uporabe tehnologij med mladimi in stisko, da nas v uporabi le-teh prekašajo. Internet in tehnologija sta stalnica v življenju naših otrok, zato je naša naloga, da jim omogočimo varno rabo in se z njimi pogovarjamo o morebitnih pasteh. V A1 Slovenija se zavedamo, da kot ponudnik internetnih storitev nosimo tudi odgovornost za reševanje izzivov, ki jih ta prinaša, zato naše aktivnosti nadgrajujemo s kvizom. Kviz Spletne brihte lahko tudi staršem ponudi vpogled v nevarnosti, s katerimi se srečujejo otroci, hkrati pa je odlično izhodišče za pogovor.
V času prvega zaprtja države so mladi v povprečju na spletu preživeli 7 ur na dan
Ob porastu srečevanja s tveganimi vsebinami se je povečala tudi skrb staršev glede uporabe spleta. Količina časa, ki ga otroci preživijo na internetu se je v času epidemije koronavirusa še bolj povečala. Zato ni nenavadno, da je mednarodna raziskava Digitalno življenje otrok v času korone je pokazala, da je starše začela skrbeti prekomerna raba digitalnih tehnologij in duševno zdravje njihovih otrok. Zanimivo je, da je prekomerna raba tehnologije bolj skrbela starše dečkov, duševno zdravje pa bolj starše deklic.