Trenda, ki bosta še posebej zaznamovala letošnje leto pri spletnih nakupi, bosta nakupovanje v živo in prek TikToka. Kot je razkrila raziskava modnega iskalnika GLAMI, gre za dva trenda, ki sta se začela med pandemijo COVID-19 in postajata vse bolj prevladujoča.
Nakupovanje v živo že dolgo poznamo pri televiziji, zdaj pa se koncept širi na socialna omrežja
Nakupovanje v živo poznamo že desetletja. Gre za koncept nakupovanja, ki so ga v 80-ih letih prejšnjega stoletja popularizirale televizijske mreže. Koncept nakupovanja v živo se ne spreminja, spreminja se le medij. Sodobna različica se je namreč preselila na socialna omrežja. Najprej se je pojavilo na Kitajskem, a to počasi in vztrajno prodira na zahod. Ta marketinška strategija vključuje promocijo izdelka prek videoposnetka, ki se v živo predvaja socialnem omrežju. Voditelji tovrstnih virtualnih dogodkov so praviloma influencerji ali znane osebnosti.
Podatki za Kitajsko kažejo, da je tovrstna prodaja med letoma 2017 in 2020 porasla za več kot 280%. V ZDA naj bi v letu 2020 prek tega prodajnega kanala ustvarili 5.6 mrd $ prodaje. Projekcija pa kažejo, da bodo nakupi v živo v ZDA do leta 2026 predstavljali 20% celotnega spletnega poslovanja.
Omejen čas akcijske ponudbe vodi k hitrejši odločitvi za nakup
Ker je prodajna ponudba časovno omejena le na čas predvajanja video prenosa v živo ali nekaj dni po njem, se kupci hitreje odločajo za nakup določenega izdelka. Poleg tega se kupci na ta način lažje poistovetijo z izdelkom, saj jim ga predstavi oseba v živo. Raziskava Coresighta razkriva, da kupci, ki so izdelke kupili prek nakupa v živo, vrnejo manj kupljenih izdelkov, za kar 40% manj. Platforme na katerih je možen nakup v živo so številne. Med njimi so YouTube, Facebook, Instagram, v zadnjem pasu pa tudi TikTok.
Tommy Hilfinger in Aldo kot primera dobre prakse
Avgusta 2020 je svetovno znana blagovna znamka Tommy Hilfiger je avgusta 2020 na svoji spletni strani gostila nakupovalni dogodek v živo. Znamka je na Kitajskem v živo pritegnila 14 milijonov gledalcev in v samo dveh minutah prodala 1300 puloverjev s kapuco. Trgovec s čevlji Aldo pa je lani v prvih petih dneh po nakupovanju v živo, na svoji spletni strani zabeležil 308% stopnjo angažiranosti in 17.000 ogledov.
TikTok pridobiva na moči kot prodajni kanal
Socialno omrežje TikTok velja za platformo mlajše generacije, a vse bolj privablja uporabnike med 25. in 34. letom. TikTok je leta 2020 med svojimi uporabniki opravil raziskavo, ki je pokazala, da nakupovanje za njih nekaj povsem naravnega. Dve tretjini anketirancev je namreč v anketi odgovorilo, da jih je vsebina na platformi navdušila za nakup tudi takrat, ko tega niso načrtovali.
Xenofon Eleftheriadis, globalni vodja komunikacij pri GLAMI povedal:
Glede na povratne informacije naših partnerjev širom Evrope je spletno oglaševanje vse dražje. Rast stroškov oglaševanja je eden največjih izzivov za spletno prodajo v modni industriji v letu 2022. To ni presenetljivo, saj so bili po Emarketerju stroški oglaševanja na Facebooku v tretjem četrtletju lanskega leta višji za 47 odstotkov v primerjavi s tretjim četrtletjem leta 2020.